Különleges galaxist fedeztek fel
Színpompás lencsealakú galaxist fedezett fel a Hubble űrteleszkóp.
Színpompás lencsealakú galaxist fedezett fel a Hubble űrteleszkóp.
Fényes szupernóvát, a Napnál nagyobb tömegű csillag ellobbanását kapta lencsevégre az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) és az Európai Űrügynökség (ESA) Hubble-űrteleszkópja.
A világegyetem legidősebb spirálgalaxisát fedezték fel a Hubble űrteleszkóp segítségével, a BX442 katalógusjelű csillagváros 10,7 milliárd éves, vagyis hárommilliárd évvel az ősrobbanás után született.
A korai világegyetemből származó három fura csillagvárost kapott lencsevégre a Hubble-űrteleszkóp, a képződmények oly idősek és haloványak, hogy a kutatók "kísértetgalaxisoknak" nevezték el őket, a felfedezésről az Astrophysical Journal Letters című folyóiratban jelent meg tanulmány.
Egy érdekes gömbhalmazt, csillagok gömbalakú csoportját kapta lencsevégre a Hubble. A felvételek a Tejútrendszer gömbhalmazainak feltérképezését célzó Hubble-misszió keretében készültek.
Míg a csillagászok a nyugati féltekén kedden alkonyat előtt, a keleti féltekén pedig szerdán hajnalban látható Vénusz-átvonulás megfigyelésére várnak, a Hubble-űrteleszkóp már 2014-re "készül", amikor a Földnek a Nap előtti átvonulását lesheti meg.
Szivárványos gömbhalmaz, a huszonötezer fényévnyire, a Kígyótartó (Ophiuchus) csillagképben lévő Messier 9 ragyog a Hubble-űrteleszkóp új felvételein.
Galaxisa pusztulását élte túl a ritka fekete lyuk, amelyet a Hubble-űrteleszkóp felvételein figyeltek meg ausztrál és amerikai csillagászok. A felfedezésről az Astrophysical Journal Letters című folyóiratban jelent meg tanulmány.
Valóságos csillaggyárat kapott lencsevégre a Hubble űrteleszkóp az Orion csillagködben.
Az idők "kezdetéről" származó ritka galaxist fedeztek fel a Hubble és a Spitzer űrteleszkópok segítségével; a csillagváros akkor keletkezett, amikor a világegyetem "mindössze" 750 millió éves volt.
A NASA újabb nagyszerű és áthallásos űrfotót publikált karácsony környékére.
Orosz űrobszervatóriumot indítottak útnak hétfő reggel a Bajkonur űrrepülőtérről. A Szpektr-R feladata a galaktikák, kvazárok, fekete lyukak és neutroncsillagok kutatása lesz a Tejúton és a világűr más területein. Az űrteleszkóp műszerei nyomon követik a napfolttevékenységet és a napszelet is.
Az eddig ismert legidősebb galaxisnál 200 millió évvel régebbi galaxisra bukkantak csillagászok, akik szerint a Hubble űrteleszkóp felvételein látható sötétvörös folt 13,2 milliárd évvel ezelőtt született.
A tervezettnél később, és az eddig jóváhagyott, többször módosított költségvetéshez képest is sokkal drágábban lehet csak leváltani a több mint 20 éves Hubble űrteleszkópot - derül ki a NASA belső vizsgálatából.
Különösen nyugtalan és fiatal csillaghalmazt figyelt meg és mért fel pontosan a Hubble űrteleszkóp a Tejútrendszerben.
Húsz éve, 1990. április 25-én állította Föld körüli pályára a Discovery amerikai űrrepülőgép személyzete a csillagászat történetében új lehetőségeket teremtő Hubble űrteleszkópot.
Ritka alkalmat kihasználva a Szaturnusz sarki fényeit fotózta le a Hubble űrteleszkóp.
Üstökös helyett aszteroidák ütközését látták csillagászok januárban. Most a Hubble-űrteleszkóp igazolta a korábbi feltételezéseket.
Új világrekordot állított fel a Hubble-űrteleszkóp. Segítségével a tudósok minden eddiginél távolabbi pontokat láttak meg az univerzumban. Mindez nemcsak távolsági, hanem időbeli rekord is, hiszen így a Big Bang, az ősrobbanás után 600-800 millió évvel kibocsátott fénysugarakat észlelte a teleszkóp.
Májusi, tizenhárom napon át végzett javítását követően megérkeztek a Hubble űrteleszkóp új felvételei. Az új kamerával a Tejút születése előtt keletkezett galaxisok részleteit is megfigyelhetik, valamint fény derülhet arra is, hogy miként terjedt szét a "sötét anyag" az univerzumban. A hivatalos bejelentés szerint a Hubble még öt évig zavartalanul működhet.