szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Májusi, tizenhárom napon át végzett javítását követően megérkeztek a Hubble űrteleszkóp új felvételei. Az új kamerával a Tejút születése előtt keletkezett galaxisok részleteit is megfigyelhetik, valamint fény derülhet arra is, hogy miként terjedt szét a "sötét anyag" az univerzumban. A hivatalos bejelentés szerint a Hubble még öt évig zavartalanul működhet.


Az NGC 6302-ként számontartott planetáris köd tőlünk 3800 fényévnyire terül el, a Skorpió csillagképben. Egy haldokló csillag külső rétegeiből nagysebességű hidrogén- és nitrogéngáz áramlik ki és ezek alkotják a térben a köd pillangószárnyakra emlékeztető formáit. A gázok olyan sebességgel robbannak ki a ködből, amivel 24 perc alatt el lehetne jutni a Földről a Holdra. A csillag galaxisunk egyik legforróbb objektuma, felszínének hőmérséklete mintegy 400 ezer Fahrenheit fok.

© NASA

NGC 3372, azaz a Carina Nebula, tőlünk mért távolsága 6500 és 10000 fényév között van. A kép az egyik legjobb bizonyítéka az új WFC3 (Wide Field Camera 3) kamera képességeinek, amivel a Hubble már nem csupán a látható spektrumban, hanem többek között a majdnem-infravörös tartományban is tud képeket készíteni.

© NASA

Százezer csillagot ábrázoló panorámafelvétel az Omega Centauri csillagklaszterből.

© NASA

A Jupiter, gazdagabb színárnyalatokkal.

© NASA


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!