szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Míg a csillagászok a nyugati féltekén kedden alkonyat előtt, a keleti féltekén pedig szerdán hajnalban látható Vénusz-átvonulás megfigyelésére várnak, a Hubble-űrteleszkóp már 2014-re "készül", amikor a Földnek a Nap előtti átvonulását lesheti meg.

A Vénusz-átvonulás érdekességét növeli, hogy a következőre százöt évig, 2117-ig kell várni a földlakóknak.

A jelenséget most nemcsak közvetlenül, hanem a Hubble-űrteleszkóp segítségével is megfigyelik a tudósok, ám mivel az érzékeny műszert nem fordíthatják egyenesen a Nap felé, segédtükörként a Holdat használják. Így a műszerek a direkt napfény helyett a holdfelszínről visszavert sugárzást mérik.

2014 januárjában a Jupiter lehet tanúja annak, miként vonul el a Föld közte és a Nap között. Amerikai csillagászok szerint ezt az eseményt is meg lehet figyelni, ha "rávezetik" az űrteleszkópot, hogy miként észlelje a visszavert napsugarakat - írta a Space.com tudományos portál.

"A dolog lényege, hogy megfigyeljük, átvonuláskor miként néz ki egy lakható, lakott bolygó légköre. Ezek az információk segítik az esetleges élet felkutatását távoli bolygókon" - hangsúlyozta Jay Pasachoff, a Massachusetts állambeli William College professzora. Hozzátette, hogy a megfigyelések igen bonyolultak, de már elvégezték a megfelelő számításokat. Jay Pasachoff és kollégái megfigyelési időt is igényeltek a Hubble-űrteleszkópon, ám nem biztos, hogy megkapják, a csillagászati műhold ugyanis rendkívül "elfoglalt".

Amennyiben Pasachoff professzor nem kap kutatási időt, a Hubble mindörökre elesik attól, hogy egy Föld-átvonulást figyeljen meg. A Jupiter "látószögéből" a következő átvonulásra 2026-ban kerül sor, ám az 1990-ben fellőtt Hubble-űrteleszkópot addigra nyugdíjazzák. "Ez az utolsó Föld-átvonulás, amely a Hubble életében megtörténik" - jegyezte meg Jay Pasachoff.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!