szerző:
MTI
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az eddig ismert legidősebb galaxisnál 200 millió évvel régebbi galaxisra bukkantak csillagászok, akik szerint a Hubble űrteleszkóp felvételein látható sötétvörös folt 13,2 milliárd évvel ezelőtt született.

Amerikai és európai kutatóknak a Nature című tudományos folyóirat csütörtöki számában publikált bejelentése szerint a színképelemzéssel meghatározott galaxis mindössze 480 millió évvel az ősrobbanás után keletkezhetett.

Tavaly októberben francia tudósok az eddigi legősibb csillagrendszert 13 milliárd évesre becsülték, amely a Nagy Bummtól, azaz a világegyetem keletkezésétől számítva 600-800 millió évvel később születhetett.

A galaxisok korát és Földhöz viszonyított távolságát az úgynevezett vöröseltolódásnak nevezett jelenségből következtetik. A jelenleg elfogadott elméletek szerint ugyanis a világegyetem folyamatosan tágul, ezért a Doppler-jelenséghez hasonlóan a távoli galaxisokról érkező fény - az elektromágneses hullámok hullámhosszának a kibocsátott hullámhosszhoz viszonyított megnövekedése miatt - a vörös felé tolódik, és ez a távolsággal arányosan változik.

Garth Illingworth, a publikáció társszerzője, a Kaliforniai Egyetem munkatársa szerint a most felfedezett galaxis a vöröseltolódási skála szerint 10-es értékű, míg a tavaly októberben bejelentett galaxis értéke csak 8,5.

A kutató szerint az 1990 óta üzemelő Hubble képein a hasonlóan idős csillagrendszerek már alig láthatók. Újabb áttörés a 2015-ben munkába álló James Webb-űrteleszkóppal várható, amely az elődjénél jóval nagyobb, 6,5 méter átmérőjű főtükrével a vöröseltolódás szerinti 10-15-ös értékű objektumokat is kimutathatja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Térbeli felvétel a legtávolabbi galaxisokról – videó

A Hubble űrteleszkóp közel két évtizedes működése során számos lélegzetelállító képet készített a világűr szépségeiről. A csillagászok 1996-ban valami szokatlant próbáltak meg: a távcsövet az űr egyik olyan részére irányították, amely látszólag teljesen üres és kihalt volt.

MTI Tech

"Zöldborsó-galaxisokat" fedeztek fel amatőrök

Egy "rakásnyi" apró, "zöldborsó-galaxist" fedeztek fel amatőr csillagászok - reményeik szerint ezek révén a professzionális asztronómusok jobban megérthetik, hogy miként alakultak ki a csillagok a világegyetem fejlődésének korai szakaszában.

MTI Tech

A világegyetem legtávolabbi galaxishalmazát fedezték fel

Kaliforniai kutatók a világegyetem eddig legtávolabb észlelt galaxishalmazát fedezték fel a fejlődése még soha nem észlelt korai stádiumában. A felfedezésről a tudósok beszámoltak az Amerikai Asztronómiai Társaság seattle-i ülésén, s tanulmányt jelentettek meg a Nature legújabb számában.

hvg.hu Tech

Egész galaxisunkat lefényképezték, letölthetjük

800 megapixeles panorámafotót készített két francia fotós a Tejútról, amelyet nem csupán nagyfelbontású változatban, hanem a YouTube-on is megtekinthetünk, számolt be a különleges projektről a Wired.