Bejelentették a húszik, hogy kivételezni fognak a kínai és orosz hajókkal
A jemeni húszi lázadók célja, hogy megnehezítsék az áthaladást azoknak a hajóknak, amelyek kapcsolatot tartanak fenn Izraellel.
A jemeni húszi lázadók célja, hogy megnehezítsék az áthaladást azoknak a hajóknak, amelyek kapcsolatot tartanak fenn Izraellel.
Afrika megkerülése átlagosan 10-20 nappal meghosszabbítja, és jóval meg is drágítja az Ázsia és Európa közötti hajóutat.
A világgazdaság számára létfontosságú tengeri útvonalat támadnak a stratégiai helyen lévő Jemenből a húszik, akik az amerikai és brit haditengerészettel is dacolnak.
Hamarosan az Európai Unió is lépést tesz a Vörös-tengeren közlekedő hajók védelmében.
A brit kormányfő hangsúlyozta: az eddigi adatok szerint a támadásban nem sérültek meg civilek.
A brit tengeri kereskedelmi műveleteket felügyelő iroda közleménye szerint a hajót az egyik oldalán találták el.
Áldozatokról vagy károkról nem érkezett jelentés.
Az amerikai hadsereg péntek éjszaka csapást mért egy húszi radarállomásra Jemenben – jelentette be szombaton az amerikai fegyveres erők központi parancsnoksága (Centcom). A húszik szóvivője szerint nem okozott anyagi károkat, és sérültje sem volt a támadásnak.
Az USA és Nagy-Britannia az utóbbi órákban 14 helyszínen több mint hatvan célpont ellen hajtott végre légicsapást Jemen területén a Vörös-tengeren haladó kereskedelmi és hadihajókat támadó húszi lázadók állásai és hajói ellen. Bár mindenki a közel-keleti feszültség enyhítésének fontosságáról beszél, a nyugati katonai akció az október 7-e óta tartó gázai konfliktus mellett újabb frontot nyithat a térségben. A tét hatalmas, a Vörös-tenger a világ egyik legfontosabb kereskedelmi útvonala.
A brit védelmi minisztérium tájékoztatása szerint a műveletben Typhoon harci repülőgépek vettek részt.
Tovább támadják a kereskedőhajókat a jemeni húszi lázadók, és miután az USA a legénységgel együtt három csónakjukat megsemmisítette, Irán átküldött egy hadihajót a Báb el-Mandeb szoroson. A feszültség miatt a Vörös-tenger helyett inkább Afrikát megkerülve közlekedik már a konténerszállító hajók fele. Nőnek az árak, nőnek a kockázatok, és ha a konfliktus elhúzódik, azt akár Európa dízelellátása is megszenvedheti.
A kezdeményezéshez mások mellett az Egyesült Királyság, Franciaország, Olaszország, Bahrein, Kanada és Norvégia is csatlakozik.
Csütörtökön a Maersk Gibraltár nevű hajót rakétatalálat érte, szombaton egy brit hadihajót megpróbálták eltalálni a jemeni Houthi mozgalom felkelői.
Az amerikai haditengerészet lelőtt egy, a jemeni húszik által ellenőrzött területről indított drónt.
A húszi lázadók szóvivője közölte, hogy haditengerészeti egységeik egy rakétával és egy drónnal mértek csapást a Unity Explorer és a Number 9 nevű hajókra, amelyeket Izraelhez kötnek.
Jemen nemzetközileg elismert kormánya az Irán által támogatott húszi síita lázadókat tette felelőssé a támadásért, akik legalább két másik hasonló akciót követtek már el, amióta háború robbant ki Izrael és a szintén Irán támogatását élvező Hamász palesztin terrorszervezet között.
Az Irán által támogatott jemeni húszi lázadók vasárnap foglalták el a Vörös-tengeren a brit tulajdonú és japán üzemeltetésű Galaxy Leader elnevezésű teherhajót, amely egy izraeli iparmágnáshoz köthető.