A közel-keleti konfliktus kiszélesedését jelzik a húszik elleni amerikai-brit légicsapások

5 perc

2024.01.12. 12:45

Az USA és Nagy-Britannia az utóbbi órákban 14 helyszínen több mint hatvan célpont ellen hajtott végre légicsapást Jemen területén a Vörös-tengeren haladó kereskedelmi és hadihajókat támadó húszi lázadók állásai és hajói ellen. Bár mindenki a közel-keleti feszültség enyhítésének fontosságáról beszél, a nyugati katonai akció az október 7-e óta tartó gázai konfliktus mellett újabb frontot nyithat a térségben. A tét hatalmas, a Vörös-tenger a világ egyik legfontosabb kereskedelmi útvonala.

„Remélem, hogy a mostani támadás pontos hírszerzési információkra épül és eléggé gyors, pontos és korlátozott ahhoz, hogy megszűnjön a Vörös-tengeren keletkezett probléma és a világ újra arra összpontosíthasson, hogy amennyire lehet, korlátok közé szorítsa a gázai konfliktust” – értékelte a jemeni húszi lázadók ellen csütörtök este kezdett amerikai-brit légicsapássorozatot Richard Dannatt egykori brit vezérkari főnök. A nyugalmazott tábornok szerint, ha nem sikerül gyorsan felszámolni a Vörös-tenger forgalmát veszélyeztető húszi fenyegetést, akkor a válság kiszélesedhet és így a világ stabilitását veszélyeztető újabb válságzóna alakulhat ki.

Bár az amerikai és brit források szerint a légicsapásokkal sikerült megsemmisíteni a célpontokat, az előjelek semmiképpen sem kedvezőek. A Jemen nagy részét ellenőrző húszikat ugyanis a jemeni polgárháborúba beavatkozó Szaúd-Arábia 2015 óta támadja, ám a sorozatos légicsapásokkal sem sikerült megtörnie a lázadók erejét.

Jemeni húszik palesztinokat támogató felvonulása
AFP / Mohammed Huwais

A húszik – akik az Izrael elleni Hamász terrortámadás után a Gázai övezetben indított izraeli katonai akció kezdetekor bejelentették, támogatják a palesztinokat és megtámadják az Izrael felé tartó hajókat – most is rendíthetetlennek tűnnek. Közölték, hogy a nyugatiak támadása után is folytatni fogják tengeri akciókat, sőt hamarosan bebizonyítják, hogy a légicsapások sorozata az amerikai és brit történelem legnagyobb ostobasága volt. „Az USA és Nagy-Britannia súlyos hibát követett el, úgy látszik a nyugatiak nem tanulnak korábbi tapasztalataikból. Mindenkinek két lehetősége van: vagy a népirtás áldozatai mellé áll, vagy az elkövetőket támogatja” – közölte Mohamed al-Bukhaiti, a húszik egyik vezetője.

Elfogyott a türelem