Csak médiaattrakció vagy egy újabb háború előszele a Vörös-tengerre küldött iráni romboló?
Tovább támadják a kereskedőhajókat a jemeni húszi lázadók, és miután az USA a legénységgel együtt három csónakjukat megsemmisítette, Irán átküldött egy hadihajót a Báb el-Mandeb szoroson. A feszültség miatt a Vörös-tenger helyett inkább Afrikát megkerülve közlekedik már a konténerszállító hajók fele. Nőnek az árak, nőnek a kockázatok, és ha a konfliktus elhúzódik, azt akár Európa dízelellátása is megszenvedheti.
A normálisnál jóval sűrűbben alakult az év vége a Maersk Hangzhou nevű szállítóhajója számára: nem kívánt tűzijáték közepette fordultak rá 2024-re. A konténerhajót december 30-án, közép-európai idő szerint este hat körül találat érte a Vörös-tengeren, miután Szingapúrból a szuezi kikötő felé tartva átkelt a Báb el-Mandeb szoroson. A társaság közleményében "ismeretlen tárgyként" írta le a becsapódott objektumot, megjegyezve, hogy komoly kár nem keletkezett, tűz nem ütött ki, a hajó folytatni tudta útját Észak felé. Nagyjából tíz órával később aztán ismét lőni kezdték a Hangzhout: négy motorcsónak közelítette meg a hajót, mintegy 20 méterre, a fedélzetükről tüzet nyitottak, és a kishajók legénysége megpróbálta elfoglalni a monstrumot.
Mindkét esetben járőröző amerikai hadihajók siettek a segélyhívást leadó konténerhajó védelmére. Az amerikai hadsereg központi parancsnokságának közlése szerint a második támadás visszaverésekor több helikopterük is akcióba lépett, a négy csónak közül hármat „önvédelemből viszonzott tűzzel” elsüllyesztettek, megölve a teljes legénységüket, míg a negyedik csónak elmenekült. Az első támadásról - a Maersknek ellentmondva - azt közölték, hogy a Hangzhou felé két rakéta tartott, melyeket még becsapódás előtt lelőttek.
A mezőny fele már kerül