Hiába államosítaná a könyvpiacot a kormány, ha hiányoznak a feltételek
Jó szerzők és marketing kellene.
Jó szerzők és marketing kellene.
A török líra zuhanása előbb-utóbb komoly pénzügyi gondokat okozhat.
2001, a legutóbbi súlyos gazdasági válság óta nem volt olyan rossz hete a török lírának, mint most, amikor csak pénteken 20 százalékot veszített értékéből. Emelkedő amerikai kamatok, washingtoni szankciók, haveroknak adott óriási állami megrendelések, euró- és dollárhitelekkel terhelt vállalatok, és csökkenő bizalom – minden együtt van ahhoz, hogy újra mély krízisbe zuhanjon a török gazdaság. A válságnak pedig lesznek továbbgyűrűződő hatásai.
Tayyip Erdogan török elnök egyetlen igazi ellenzéke a líra – viccelődnek a közgazdászok Törökországban. Mint minden viccben, ebben is ott lapul az igazság.
Rekordalacsony szintre süllyedt a líra árfolyama a dollárral szemben.
Spiró György méltatta a szerda éjjel elhunyt Juhász Ferencet, akinek a költészete egyes korszakaiban szerinte Vörösmartyhoz, Adyhoz, József Attilához mérhető. Spiró biztos benne, hogy ha a líra újra feltámad, Juhász Ferencet a legnagyobb magyar költők között fogják emlegetni.
Újra a nemzetközi híroldalak, gazdasági lapok címoldalára került Magyarország, elsősorban a forint árfolyamának utóbbi két hétben tapasztalt zuhanásával érdemeltük ki az előkelő helyet. Hazánk mellett ugyanakkor még tucatnyi másik állam sínylette meg igazán az utóbbi két hét vesszőfutását, a feltörekvő piacokon hatalmas átrendeződésnek vagyunk tanúi. Miért mi? Miért épp most, és mi következhet mindebből? A hvg.hu kiskátéja a feltörekvői piaci turbulenciákról.
A fejlődő világban kevesebb lesz a pénz, kisebb lesz az éltető likviditás, magasabbak lesznek a kamatok. Ez önmagában nem lenne baj, de a buborékok leeresztése általában nem mentes a pánikoktól, összeomlásoktól, és most éppen egy ilyen pánik közepén vagyunk – írja Zsiday Viktor befektetési szakértő friss blogbejegyzésében, melyben az utóbbi napok devizapiaci helyzetét elemzi.
Szerda reggel komoly gyengülésnek indult a forint. Az euróval szemben a keddi 302-es szintről szerdán körülbelül bő két óra alatt majdnem 308 fölé gyengült a magyar fizetőeszköz. A forint árfolyamát a feltörekvői piacokon tapasztalható folyamatok, jelenleg elsősorban a török jegybank keddi döntése és a líra gyengülése mozgatja. Ennek eredményeképpen a forint 11 havi mélypontra gyengült az euróval szemben. Szerdán délután eközben Matolcsy is megszólalt: szerinte van még további tér a kamatcsökkentésre. A forint ezek után – a líra gyengülésével párhuzamosan – erőteljes gyengülésbe kezdett, fél háromkor már a 310-es szintet is átlépte a magyar deviza, később 308,6-ig erősödött vissza.