szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A fejlődő világban kevesebb lesz a pénz, kisebb lesz az éltető likviditás, magasabbak lesznek a kamatok. Ez önmagában nem lenne baj, de a buborékok leeresztése általában nem mentes a pánikoktól, összeomlásoktól, és most éppen egy ilyen pánik közepén vagyunk – írja Zsiday Viktor befektetési szakértő friss blogbejegyzésében, melyben az utóbbi napok devizapiaci helyzetét elemzi.

Nem vagyunk Törökország, mondta a jegybankelnök, és éves mélypontra rúgta a forintot – kezdi a utóbbi napok devizapiaci helyzetét elemző blogbejegyzését Zsiday Viktor befektetési szakértő. Zsiday szerint a mondás egyébként kísértetiesen emlékeztet az eurózóna válsága során egymás után elhangzó politikusi nyilatkozatokra "Nem vagyunk Görögország" – mondták a portugálok, majd bedőltek. "Nem vagyunk Portugália" – mondták a spanyolok; "Nem vagyunk Spanyolország" – mondták az olaszok. Azok a bemondások is, épp úgy, mint a magyar jegybankelnöké, a helyzet félreértésen alapszik – írja a befektetési szakértő.

Zsiday szerint azért borul most minden, mivel a pénznyomtatási buborék elkezdett leereszteni. Ez így lenne akkor is, ha nem Erdogan lenne a a török miniszterelnök, nem Matolcsy György lenne a magyar jegybankelnök, és nem lennének zavargások Thaiföldön. Az amerikai pénznyomtatás által létrehozott likviditástenger ugyanis buborékot generált a tőkepiac szinte minden szegmensében, de láthatóan a legkomolyabb egyensúlytalanságokat a fejlődő országokban váltotta ki – írja a szakértő.

A monetáris lazítási program lezárásával – mely úgy tűnik, idén nyárig be is fejeződik – azonban eltűnik a többletpénz, a piacok pedig ennek elébe vágva megkezdték a kivonulást a mesterségesen magasba hajszolt feltörekvő piacokról. A felfújt buborék elkezdett leengedni, a hazai alapkamat szintje is a monetáris lazítási program buborékának eredménye – mondja Zsiday. A fejlődő világban kevesebb lesz a pénz, kisebb lesz az éltető likviditás, magasabbak lesznek a kamatok. Ez önmagában nem lenne baj a szakértő szerint, de a buborékok leeresztése általában nem mentes a pánikoktól, összeomlásoktól, és ő úgy véli, most éppen egy ilyen pánik közepén vagyunk. Hiába nincsenek meg azok az egyensúlytalanságok és problémák Magyarországon, mint Törökországban, a monetáris lazítás buborékának kipukkanása alól nem vonhatjuk ki magunkat. Nem vagyunk Törökország, ez igaz, de a törökországi eseményeket kiváltó globális tőkepiaci trendek itt is hatnak – írja a befektetési szakértő. Csak ismételni tudom ugyanazt, amit az elmúlt hónapokban többször leírtam: vagy magasabb kamat vagy gyengébb forint, lehet választani – zárja sorait a befektetési szakértő.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!