Újabb olajfúró torony robbant fel a Mexikói-öbölben
Újabb olajfúrótorony, a Vermillion Oil Rig 380 robbant fel a Mexikói-öbölben.
Újabb olajfúrótorony, a Vermillion Oil Rig 380 robbant fel a Mexikói-öbölben.
Földközi-tengeri nyaralás, európai körutazás, pihenés egy alpesi egészségügyi központban – többek között inkább ezzel töltötték az idejüket azok az állami vagy cégvezetők, akik épp akkor nem voltak egy-egy természeti katasztrófa helyszínen, amikor a legnagyobb szükség lett volna rájuk. Róluk közölt listát nemrégiben a Foreign Policy magazin.
Még most is csak durva becslések vannak arra vonatkozóan, pontosan mekkora árat kell fizetnie a BP-nek az olajkatasztrófa kirobbanásáért. A legóvatosabbak is egy 100 milliárd dolláros összeggel számolnak. De mit lehetett volna vásárolni ennyi pénzből? Az Addict blog ezt mutatja be.
Hosszú távon komoly veszélybe kerülhet a Mexikói-öböl táplálékrendszere a kék tarisznyarák (Callinectes sapidus) lárváinak olajtól való fertőzöttsége miatt - vélik szakemberek, arra figyelmeztetve, hogy az apró teremtmények nem csupán a tenger gyümölcsei iránti kereslet, hanem az egészséges ökoszisztéma fenntartása miatt is nagyon fontosak.
Habár a jelenlegi olajszennyezés nagy traumát okozott a Mexikói-öbölben, a kutatók bíznak az ökoszisztéma rugalmasságában. Az amerikai kormány pedig arról számolt be, hogy 200 millió liter kivételével a BP Deepwater Horizon kútjából kiszivárgott összes olaj eltűnt a helyszínről.
Cementet pumpált a BP olajtársaság a Mexikói-öböl mélyén megsérült olajkútba, hogy végleg eltömítse azt - jelentette be a cég. A műveletet helyi idő szerint csütörtök délelőtt kezdték meg, s öt órán át tartott.
Sikerült eltömíteni a Mexikói-öböl mélyén megsérült olajkutat, és elzárni a feltörő nyersolaj útját - közölte szerdán a BP olajtársaság.
Közel 4,9 millió hordónyi, mintegy 780 millió liter kőolaj ömlött a Mexikói-öböl vizébe azóta, hogy április végén felrobbant és elsüllyedt a BP olajtársaság által üzemeltetett olajkitermelő platform - közölték az amerikai hatóságok.
Nem zárja ki a Shell angol-holland olajvállalat, hogy kártérítést követel a rivális BP-től, amiért a Mexikói-öbölbeli fúrótorony robbanása után a katasztrófa sújtotta térségben működő összes kutat le kellett zárni, súlyos veszteségeket okozva ezzel az ott fúró vállalatoknak.
A Greenpeace környezetvédelmi csoport aktivistái kedden megszállták a Mexikói-öbölbeli olajkatasztrófáért felelős BP több londoni töltőállomását.
Két héten belül megkezdődhet a Mexikói-öbölben annak a sérült mélytengeri kútnak a végleges lezárása, amelyből az április 20-i fúrótorony-robbanás óta több százmillió liter nyersolaj ömlött a tengerbe az Egyesült Államok történetének egyik legsúlyosabb környezeti katasztrófáját előidézve - hangzott el a CBS szerdai tudósításában.
Engedélyt adott az amerikai kormányzat hétfőn a BP brit olajtársaságnak, hogy további huszonnégy órán át folytassa a mexikói-öbölbeli olajszivárgást gátló új olajfogó berendezés nyomáspróbáját. Eközben keresetet nyújtottak be az olajkonszern és az elsüllyedt olajfúró tulajdonosa, a Transocean ellen egy maffiaellenes törvény alapján.
Gyakorlatilag egy csepp olajat sem tudott összegyűjteni két hét alatt a mexikói-öbölbeli olajszennyeződés eltávolítására bevetett "fölöző" szuperhajó, a tajvani Bálna.
Egyelőre nem tisztázott, hogy mitől pusztulnak egyre nagyobb számban a tengeri teknőcök a Mexikói-öbölben, ahol a BP fúrótornyának olajkatasztrófája óta különböző állatok - delfinek, teknősök, vízi madarak - tetemeinek százait vizsgálják a tudósok. A New York Times több laboratóriumot keresett fel, és kiderült, nem is olyan egyértelmű az olajszennyezés hatása az állatokra.