szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Földközi-tengeri nyaralás, európai körutazás, pihenés egy alpesi egészségügyi központban – többek között inkább ezzel töltötték az idejüket azok az állami vagy cégvezetők, akik épp akkor nem voltak egy-egy természeti katasztrófa helyszínen, amikor a legnagyobb szükség lett volna rájuk. Róluk közölt listát nemrégiben a Foreign Policy magazin.

A pakisztáni elnök itt még Párizsban
AP

Egy politikai vezetővel, pláne egy államelnökkel, kormányfővel szemben alapvető elvárás, hogy ha természeti katasztrófa sújtja országát, személyesen irányítsa a mentési, helyreállítási munkálatokat – vagy legalább fejezze ki együttérzését az áldozatokkal.

Ali Zardari pakisztáni elnöknek viszont augusztusban fontosabb volt az éppen zajló európai körútja annál, hogy azt megszakítva hazautazzon és személyesen irányítsa az utóbbi évtizedek egyik legpusztítóbb katasztrófájának számító áradások védekezési munkálatait.

Sokan várták otthon
AP

Bár a Foreign Policy szerint amerikai kormányhivatalnokok négyszemközt tudtára adták, hogy jobb lenne, ha hazatérne, Zardari mégis folytatta az utat és drága szállodákban szállt meg - egyes hírek szerint Londonban például a 11 ezer dollárba kerülő királyi lakosztályt vette igénybe. Ezt ugyan az elnöki kabinet munkatársai később cáfolták, ahogy mondták, Zardari „a legolcsóbb ötcsillagost” választotta a brit fővárosban (a Churchill Hyatt Regency-t) és nem is a királyi lakosztályban töltötte az éjszakát. Az elnök ezután is távol maradt, augusztus 18-án például az oroszországi Szocsiba utazott egy régiós biztonsági csúcstalálkozóra, igaz, ekkor már olyan mértékű volt a hazai és nemzetközi nyomás, hogy két napos útját néhány órásra rövidítette és hazatért az árvíz sújtotta Pakisztánba.

Frisebb volt az alpesi levegő Moszkva polgármesterének
AP

Szintén nem volt sietős a hazatérés a moszkvai polgármesternek, Jurij Luzskovnak, aki augusztus 2-án, a becslések szerint 15 milliárdos károkat okozó oroszországi erdőtüzek fellángolása után, sportsérülésének kezelésére az osztrák Alpokba utazott. Bár egy héttel később, amikor Moszkvában a hőség és a szmog miatt egyre nőtt a halálos áldozatok száma, mégis hazatért, csak tíz napot töltött otthon és augusztus 18-án folytatta szabadságát. Bár sokan követelték a lemondását, Luzskov maradt, Vlagyimir Putyin kormányfő pedig még meg is dicsérte azért, hogy a rendkívüli helyzetre való tekintettel megszakította külföldi kezelését.

Hatalmas károkat okoztak az orosz erdőtüzek
AP

Nem jutott ki viszont a dicséretből Wyclef Jean haiti származású hip-hop énekesnek, akinek elnökjelöltségét épp a napokban utasította el az ország választási tanácsa azzal, hogy nem lehet államfő, mert nem élt legalább öt évet az országban. Bár több szempontból sem illik a legrosszabb időpontban nyaralni indulók közé, de mégsem volt ott, amikor szükség lett volna rá.

A választási tanács döntésére várva a helyszínen a Fugees volt frontembere ugyanis nem a helyreállítási munkákban vett részt, hanem bujkált – állítólag halálosan megfenyegették elnöki tervei miatt. Ráadásul egyes beszámolók szerint a haiti segélyezés céljára létrehozott alapítványának pénzügyei körül sem stimmel minden, és a New York Times szerint az alapítvány nem is vett részt több olyan segélyakcióban, amelyről korábban beszámolt. 

Több mint kétszázezren haltak meg a haiti földrengésben
MTI/AP

Az utóbbi hónapok talán leghírhedtebb „hiányzója” azonban mégsem egy leendő vagy jelenlegi állami vezető, hanem egy vezérigazgató volt. Tony Hayward, a Mexikói-öbölben törtét olajszennyeződésért felelős brit BP vezetője korábban kamerák előtt közölte, hogy azért is szeretné minél hamarabb elfojtani a szivárgást, hogy visszakaphassa az életét.

Olaj volt csak a tűzre, hogy júniusban, amikor már két hónapja folyt a szennyeződés megfékezésére irányuló harc, Hayward szabadságot vett ki, hogy részt vehessen egy jachtversenyen – ahol saját hajója is rajthoz állt. Júliusban lemondott a pozíciójáról, de egy éves fizetésének megfelelő összeggel a zsebében távozik, ráadásul a BP-n belül új posztot is kap az orosz vegyesvállalat élén.

A legrosszabb időpontban kivett szabadság díját viszont Nagy-Britannia legnagyobb szakszervezetének, a Unite-nak a főtitkára kapná, aki épp a British Airways (BA) munkatársainak júniusban megtartott ötnapos sztrájkja alatt vonult el egy ciprusi villába feleségével. Mivel a nyaralást már rég megtervezték, Tony Woodley a pihenés kedvéért felfüggesztette részvételét az utasok jogairól, illetve a BA alkalmazottainak követeléseiről szóló viharos tárgyalásokban. Az már csak érdekes adalék volt a történtekhez, hogy nem a British Airways, hanem az EasyJet gépével utazott a szigetre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Nagyítás

Pakisztán történetének legsúlyosabb áradása - Nagyítás fotógaléria

Közel húszmillió ember vált hajléktalanná Pakisztánban az elmúlt hetek esőzéseinek következtében, az áradás pedig újabb területeket veszélyeztet az ország déli tartományaiban. Az ideiglenes táborokba éjjel-nappal érkeznek az újabb családok, akik minden vagyonukat hátrahagyva menekültek az ár elől. Nagyítás fotógalériánk a pakisztáni árvízhelyzetről.

MTI Világ

Újabb BA-sztrájk jön, budapesti járattörlésekkel

Újabb, ötnaposra tervezett sztrájkot kezdtek vasárnap hajnalban a British Airways utaskísérői. A munkabeszüntetés idejére a légitársaság budapesti járatainak fele közlekedik a kiírt sztrájkmenetrend szerint.

MTI Gazdaság

200 millió forintos nyugdíj a BP távozó vezérigazgatójának

Visszavonulása után évente 600 ezer fontos (jelenlegi átváltáson 200 millió forintos) nyugdíjra számíthat Tony Hayward, a Mexikói-öbölbeli olajkatasztrófáért felelős BP októberben leköszönő vezérigazgatója. Hayward októberi távozását kedden a BP hivatalosan is megerősítette, utóda az amerikai Bob Dudley lesz.

MTI Világ

Budapesti járatokat is érint a British Airways sztrájkja

A Budapest és London között közlekedő szokásos napi négy repülőgépjárat helyett csak kettő közlekedik a British Airways hétfőn kezdődött ötnapos sztrájkja idején - közölte Náray Vilmos, a légitársaság magyarországi sajtószóvivője.

MTI Világ

ENSZ: 250-300 ezer áldozata lehetett a haiti földrengésnek

A január 12-i haiti földrengés 250-300 ezer halálos áldozatot követelt - közölte csütörtökön az ENSZ helyi missziójának (Minustah) vezetője, és arra kérte a Biztonsági Tanácsot, hogy gondoskodjon további 800 rendőrnek az országba vezényléséről, mert a szervezet a jelenlegi létszámmal nem képes fenntartani a rendet a táborokban.

MTI Világ

Újabb pakisztáni várost ürítenek ki az árvízveszély miatt

Újabb nagyobb pakisztáni várost kell kiüríteni az árvízveszély miatt. Ezúttal a 300 ezer lakosú, műemlékeiről nevezetes Thatta lakosságát szólították fel a város elhagyására a hatóságok, mert az Indus folyó áttörte gátját a térségben.

MTI Gazdaság

Pellengérre állították a BP vezetőjét

A felelősség alóli kibújással vádolták meg amerikai törvényhozók a Mexikói-öbölben történt katasztrófával kapcsolatban a BP vezérigazgatóját akongresszusi meghallgatásán; a kétpárti össztűzben egy republikánus párti honatya rövid időre zavart okozott azzal, hogy bocsánatot kért a BP-től.