Elfogadta a török parlament a finnek NATO-csatlakozását
Finnország akár már jövő héten a NATO 31. tagja lehet.
Finnország akár már jövő héten a NATO 31. tagja lehet.
Ulf Kristersson csütörtökön az uniós állam- és kormányfők egyeztetésén találkozott Orbán Viktorral, a svéd sajtónak pedig korábban azt ígérte, meg fogja kérdezni a magyar kormányfőt, miért csak a finnek NATO-csatlakozásáról szavaz a magyar Országgyűlés.
Orbán Viktor rossz úton halad, ha az Európai Uniót akarja zsarolni Svédország NATO-tagságának hátráltatásával – állítja Adrian Hyde-Price brit politikaprofesszor, a Göteborgi Egyetem nemzetközi- és biztonságpolitikai szakértője. A szakember szerint a svédek júliusra rendezik a vitáikat Törökországgal, annyira pedig Orbán Viktort sem tartja hülyének, hogy ezután is akadékoskodjon. Azt viszont megbocsáthatatlannak érzi, hogy a magyar kormány belpolitikai önérdekből nem akarja észlelni a biztonságpolitikai kockázatot, amit a hintapolitika eredményez.
Orbán és Erdogan időhúzása után a NATO-nak vissza kellene tartania érzékeny információkat. Hszi azért megy Moszkvába, hogy ő legyen a háború egyetlen győztese, egy Nyugat-barát orosz elnök stratégiai rémálom lenne számára. Netanjahu szétszakítja Izraelt? Mi lesz a bankokkal? Donald Trump ismét hergeli híveit. Válogatás a nemzetközi lapok írásaiból.
A szakértő szerint a miniszterelnök így akarja kizsarolni a magyarországi korrupciós, illetve jogállami helyzet miatt befagyasztott EU-s források folyósítását.
Megint nem sikerült olyat ígérnie a kormánypártoknak, amit azután be is tartanak: újabb heteket csúszhat a svéd és a finn NATO-csatlakozás megszavazása. A hvg.hu megszerezte Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes erről szóló levelét.
A Demokratikus Koalíció elnöke szerint Oroszország már a spájzban van, a magyar kormány meg nem akarja rázárni az ajtót.
A finn külügyi bizottság alelnöke nemrég azt nyilatkozta, Finnországnak nincs mondanivalója a magyar parlament küldöttségének.
Szijjártó szerint nem jelent költségvetési problémát az EU-s források befagyasztása. De akkor miért frusztrálja ennyire a helyzet a külügyminisztert?
A török elnök egyedül Finnország csatlakozását hajlandó elfogadni.
Gulyás Gergely az újságírókat le tudta rázni, kérdés, Orbán is megteszi-e a miniszterelnökökkel.
A NATO 30 tagállamából 28 már el tudta fogadni Svédország és Finnország csatlakozását. Törökország és Magyarország egyelőre kéreti magát.
A kormány nyújtotta be a két ország csatlakozási kérelmének ratifikálását célzó javaslatot, de az Országgyűlés nem siet dönteni róla. Az MSZP gyorsított volna a menetrenden, de a kormánypárti képviselők – köztük például a külügyi államtitkár, aki amúgy támogatásáról biztosította az ötletet – inkább a halogatást választották, már másodszorra.
Az oroszokkal szembeni különutas magyar külpolitika, a török elnök felé tett gesztus vagy a Brüsszellel való alkudozás is magyarázat lehet arra, hogy Magyarország miért nem sieti el Finnország és Svédország NATO-csatlakozásának ratifikálását.
A politikus a NATO keleti bővítése idején volt az Egyesült Államok elnöke.
Oroszország új katonai bázisokat épít az ország nyugati részén.
Történelmi jelentőségű döntésre szánta el magát a mindezidáig független státuszú Finnország.