Bejelentette a Kreml, mit lép a finn és svéd NATO-csatlakozásra

Oroszország új katonai bázisokat épít az ország nyugati részén.

  • hvg.hu/MTI hvg.hu/MTI
Bejelentette a Kreml, mit lép a finn és svéd NATO-csatlakozásra

Háború Ukrajnában

Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.

Hogy ellensúlyozza a NATO a határaihoz közeli erősödését, Oroszország új katonai bázisokat épít az ország nyugati részén – jelentette be Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter pénteken.

Sojgu szerint a nyugati stratégiai irányban egyre nagyobb a katonai fenyegetés, és arról beszélt, hogy az amerikai hadászati légierő tevékenységének intenzitása a 15-szörösére nőtt Európában, az amerikai hajók pedig rendszeresen behatoltak a Balti-tengerre. Kifogásolta a nagyszabású Defender Europe 2022 hadgyakorlatot, amelyben a észak-atlanti szövetség mintegy 40 ezer katonája vesz részt.

„Intézkedéseket hozunk ennek megfelelő ellensúlyozására. Ilyen körülmények között aktívan javítjuk a csapatok harci összetételét. Az év végéig 12 katonai egységet és alegységet alakítunk ki a nyugati katonai körzetben” – mondta a miniszter, hozzátéve, hogy a csapatok több mint kétezer új fegyvert és új haditechnikát kapnak.

Finnország és Svédország néhány napja nyújtotta be hivatalos csatlakozási kérelmét a NATO-hoz. A finnek csatlakozásával Oroszország közvetlenül határos lenne a (most még) 30 nemzetet tömörítő katonai blokkal.

Mind Finnország, mind Svédország közölte, hogy csatlakozásuk esetén sem szándékoznak NATO-központokat létesíteni a határaikon belül – úgy tűnik, ez az orosz felet nem hatja meg. Egyelőre még az sem biztos, hogy a két jelentkezőt fel tudja venni a soraiba a NATO, mert jelen állás szerint Törökország megvétózza a tagfelvételt.

(via BBC)

Mi az időszakos böjtölés gyenge pontja, és mi a funkcionális élelmiszer? Dietetikus értékelte a legdivatosabb diétákat

Mi az időszakos böjtölés gyenge pontja, és mi a funkcionális élelmiszer? Dietetikus értékelte a legdivatosabb diétákat

Ketogén, 90 napos, mikrobiom- és kortizolcsökkentő: a divatdiéták akár be is válhatnak, de legalább egy baj biztosan van velük. Hogyan válasszuk ki a nekünk megfelelő módszert? Mennyi időt adjunk magunknak, ha a testsúlyunk 5-10 százalékát akarjuk leadni? Miért tartják még mindig a mediterrán típusú étrendeket a legjobbnak? Szűcs Zsuzsanna, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke válaszolt.