Megszavazta az Országgyűlés a svéd NATO-csatlakozást
Másfél év után. Valakinek utolsónak is lennie kell.
Másfél év után. Valakinek utolsónak is lennie kell.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter éves meghallgatásán azt mondta, továbbra is úgy érzi, hogy a svédeknél jobban hiányzik a döntés a magyar ellenzéknek, ráadásul a svédek még mindig nem adtak választ „évtizedes gyalázkodásaikra”.
Míg bő egy éven át az ígért dátumok halogatását választotta a kormány és a Fidesz stratégiának a svéd NATO-csatlakozás megszavazásánál, az utóbbi hetekben az ellenkezőjét: már nem is ígérik. És ehhez tartják is magukat, mivel az Országgyűlés jövő heti kétnapos ülésén sincs napirenden a téma.
Magyarország mert nagyot álmodni. Lábujjhegyre áll, és beleköp a nagyok levesébe. Vélemény.
Svédország NATO-csatlakozása kapcsán kijelentette: „Nem biztos, hogy ezt nekünk meg kell szavazni.” Svédország NATO-csatlakozásának kérdése lassan egy éve húzódik, de továbbra sem világos, a magyar kormány támogatásához mit kellene tenniük a svédeknek.
Az ellenzék kezdeményezte a nyári szünet ellenére az ülést, de könnyen lehet, hogy csak ők lesznek bent egyedül, a Fidesz-KDNP pedig bojkottál: 2010 óta 16 alkalomból 16-szor így tettek.
A Házbizottság csütörtöki ülésére Kövér László fideszes házelnök olyan előterjesztést nyújtott be, amely az ellenzék 49 képviselője kezdeményezésének megfelelően július 31-ére, hétfőre hívná össze a parlament rendkívüli ülését. Ezen többek között a svéd NATO-csatlakozás ratifikálásáról is szavaznának, de aligha fognak, mivel a kormánypártok várhatóan bojkottálják majd az ülést.
Hat ellenzéki párt képviselői nevében benyújtotta kezdeményezését a Momentum a rendkívüli parlamenti ülésre, amelyen Svédország NATO-csatlakozásáról szavaznának, és még másik öt témát is napirendre vennének. Ülés biztosan lesz, de várhatóan sikertelen, mivel a kormánypártok ősszel tervezik csak a ratifikálást, így bojkottálhatják az ellenzék által összehívott ülést – 2010 óta ez lenne a tizenhetedik ilyen alkalom.
Az amerikai elnök azt várja, hogy az ukrán ellentámadás tárgyalásra kényszeríti Oroszországot.
A Momentum által a svéd NATO-bővítés megszavazását célzó rendkívüli parlamenti ülésre tett javaslat akár sikeres is lehetne. A Fidesz-KDNP szokásos bojkottja most nehezen lenne indokolható, hiszen a törökök zöld jelzése után már Orbánnak sem érdeke az időhúzás. Más kérdés, hogy a Fidesz nem akarná annak látszatát, hogy a 135 bátor kormánypárti egy év sunnyogás után az ellenzék „füttyentésére” ugrik.
Nem támogatták a kormánypártok a házbizottság ülésén azt a DK-s ellenzéki javaslatot, hogy a jövő héten vegyék napirendre a svéd NATO-csatlakozást. A Fidesz-KDNP, ha akarná, bármikor kérhetné a szavazást, az ellenzék is támogatná. De mivel politikai okokból lassan egy éve halogatják, egyre valószínűbb, hogy csak a várhatóan szeptember 25-én kezdődő őszi ülésszakban kerül elő újra.