Nem válaszolt a svéd külügyminiszter Szijjártó dörgedelmes levelére
A külügyminiszter szerint nem is baj, ez is csak egyfajta tiszteletlenség.
A külügyminiszter szerint nem is baj, ez is csak egyfajta tiszteletlenség.
Hiába kezdeményezte Erdogan török elnök a parlamentnél, hogy vegyék napirendre a svéd NATO-csatlakozást, Ankarának nem sürgős a kérdés. Akármi is történik, a magyar kormány jól már nem jön ki a történetből.
A külügyminiszter szerint a török parlament csak most jutott el oda, ahol a magyar Országgyűlés már hosszú hónapok óta van.
A Fideszben eddig esküdöztek, hogy nem Magyarország szavazza majd meg utoljára a svéd belépést. Ezt még elkerülhetik, de ehhez szembe kell menniük mindennel, amit eddig mondtak.
Hogy mikor, az „kizárólag technikai kérdés", de a törökökkel egyeztetünk.
Míg bő egy éven át az ígért dátumok halogatását választotta a kormány és a Fidesz stratégiának a svéd NATO-csatlakozás megszavazásánál, az utóbbi hetekben az ellenkezőjét: már nem is ígérik. És ehhez tartják is magukat, mivel az Országgyűlés jövő heti kétnapos ülésén sincs napirenden a téma.
Hogy Orbán miért késlelteti a svéd csatlakozást, arról csak találgatni lehet.
A Külügyminisztérium államtitkára azt mondja, aggódik a svéd demokráciáért.
A Fidesz-frakció a négy évvel ezelőtti svéd oktatóvideó miatt továbbra sem tudja támogatni a svéd NATO-csatlakozást.
Kétnapos üléssel kezdődik a jövő héten az Országgyűlés őszi ülésszaka, de egyelőre nincs napirenden a svéd NATO-csatlakozás. Az államfő által visszadobott Lázár-féle építési törvényt viszont módosítják.
Tudatlannak nevezte azokat, akik szerint a tartalmukat bármilyen módon befolyásolnák svéd politikusok.
Svédország NATO-csatlakozása kapcsán kijelentette: „Nem biztos, hogy ezt nekünk meg kell szavazni.” Svédország NATO-csatlakozásának kérdése lassan egy éve húzódik, de továbbra sem világos, a magyar kormány támogatásához mit kellene tenniük a svédeknek.
Az amerikai nagykövet arra is emlékeztette a magyar kormányt, hogy a Magyar Honvédség minden egyes vadászgépe svéd repülőgép, és minden egyes repülőgépet a svéd hadsereg támogatásával tartanak fenn.
Indokolni sem próbálta a Fidesz és a KDNP, miért bojkottálják az ellenzéki kezdeményezésű hétfői rendkívüli parlamenti ülést, egyszerűen csak nem mentek el rá. A határozatképtelenség miatt így nem szavaztak a svéd NATO-csatlakozásról sem. A kevés ellenzéki politikus napirend előtt beolvasott ugyan a kormánynak, de ezt senki sem hallotta a távol lévő címzettek közül.
Az ellenzék kezdeményezte a nyári szünet ellenére az ülést, de könnyen lehet, hogy csak ők lesznek bent egyedül, a Fidesz-KDNP pedig bojkottál: 2010 óta 16 alkalomból 16-szor így tettek.
A Házbizottság csütörtöki ülésére Kövér László fideszes házelnök olyan előterjesztést nyújtott be, amely az ellenzék 49 képviselője kezdeményezésének megfelelően július 31-ére, hétfőre hívná össze a parlament rendkívüli ülését. Ezen többek között a svéd NATO-csatlakozás ratifikálásáról is szavaznának, de aligha fognak, mivel a kormánypártok várhatóan bojkottálják majd az ülést.
A lap bécsi tudósítója szerint a magyar kormánynak rendkívül kínos, hogy az általuk a svéd NATO-csatlakozás ügyében támogatott Törökország egyik pillanatról a másikra ment bele, hogy elfogadja a csatlakozást. Orbánnak ugyan feltett vágya, hogy komolyan vegyék Európában biztonságpolitikai szereplőként, de az ilyen ügyek nem tesznek jót a megítélésének.
Törökország azért akarja javítani a kapcsolatát a Nyugattal, mert a gazdaság beindításához szüksége van külföldi befektetésekre. És bár egyelőre talán egy kicsit közelebb hajlik a Nyugathoz, Törökország továbbra is keresni fogja a lehetőségeket, hogy elmélyítse szoros kapcsolatát Oroszországgal – írja a Stratfor geopolitikai elemzőcég a vilniusi NATO-csúcs utáni helyzetet elemezve.
A fideszes Németh Zsolt az Inforádiónak sikerként értékelte, hogy Svédország is a NATO tagja lehet. Ugyanakkor az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke az interjúban gyakorlatilag elismerte, hogy az Orbán-kormány mindvégig a török rezsimhez igazodott, Erdogannak akart segíteni.
A törökök is csak ősszel fognak szavazni a svédek csatlakozásáról, a Momentum azonban már összehívott egy rendkívüli ülést.