Sürgetik Magyarországot és Törökországot, hogy ratifikálják a svéd NATO-csatlakozást
Norvég külügyminiszter: Svédországnak még a júliusi csúcstalálkozó előtt a NATO tagjává kell válnia.
Norvég külügyminiszter: Svédországnak még a júliusi csúcstalálkozó előtt a NATO tagjává kell válnia.
Az Egyesült Államok elnöke gratulált is az újraválasztott török elnöknek.
„Magyarország a tavalyi madridi csúcstalálkozón támogatta, hogy Svédország feltételek nélkül meghívást kapjon” – emlékeztetett Tobias Billström svéd külügyminiszter.
A miniszterelnök Dohából üzen Stockholmnak.
A védelmi szövetség tagjai már 2008-ban kimondták, hogy az ország jövője a szövetségben van.
A főtitkár úgy nyilatkozott: Ukrajna helye a szövetségben van.
A finnek csatlakozásával már tizenkettőre nőtt azon országok száma, amik kiállnak a magyar kormány melegellenes politikája ellen.
A köztársasági elnök egy török csatornának nyilatkozva beszélt a két skandináv állam NATO-csatlakozásáról és az Oroszországnak való energiahordozó-kitettségünkről is.
A Kreml szóvivője nem részletezte az ellenlépéseket.
Kora délután vonták fel a finn lobogót a szövetség brüsszeli központjánál, ezzel Finnország a NATO 31. teljes jogú tagjává vált.
Reagált az orosz külügy a bejelentésre, hogy Finnország kedden az Észak-Atlanti Szerződés Szervezete (NATO) teljes jogú tagjává válik.
Finnország akár már jövő héten a NATO 31. tagja lehet.
A V4-eknél Magyarország teljesen magára maradt, a NATO-ban az egyik legvitatottabb tag, az USA-val való kapcsolat a rendszerváltás óta sosem volt ennyire rossz, írja Keno Verseck, a DW szerzője.
A svédek csatlakozása Kovács Zoltán államtitkár szerint még kihívásokkal terhelt, leginkább azért, mert “Magyarországot lekicsinylő megjegyzéseket” tesznek.
Viktor Tatarincev svédországi orosz nagykövet szerint az északi országok a NATO-csatlakozás miatt Oroszország megtorló intézkedéseinek célpontjaivá válhatnak.
Az államfő reméli, hogy hamarosan ugyanilyen döntés születik a svédek kérelméről is.
A gazdasági lap szerint Orbán Viktor kezd búcsút inteni Moszkvának, mert egyre kevesebb gazdasági előnnyel szolgál a kapcsolat.
Saját követelései mellett – például: Nobel-díjat minden magyarnak! – a Magyar Kétfarkú Kutya Párt összeírta, mit várhat a svéd NATO-csatlakozás megszavazásért cserébe a Fidesz–KDNP, ha már a kormánypártok ezt nem hajlandók egyértelműen kimondani.
A 30 NATO-tagállam közül az utolsó előttiként Magyarország megszavazta a NATO bővítését Finnországgal. A szintén NATO-tagjelölt Svédország támogatását a bizonytalan jövőbe halasztották a magyar kormánypártok – indokaik és a beígért határidők már követhetetlenek.