MSZP: az eszközkezelő nem segít
Az MSZP szerint a kormány által létrehozott Nemzeti Eszközkezelő jelen formájában nem segít a bajba jutott devizahiteleseken, mert sem elegendő tőke, sem hatékony koncepció nincs mögötte.
Az MSZP szerint a kormány által létrehozott Nemzeti Eszközkezelő jelen formájában nem segít a bajba jutott devizahiteleseken, mert sem elegendő tőke, sem hatékony koncepció nincs mögötte.
Az eredetileg tervezettnél korábban, már 2012. január 1-től működne a nemzeti eszközkezelő - mondta Rogán Antal, a parlament gazdasági bizottságának fideszes elnöke hétfőn az MTI-nek a testület ülését követően.
Az MSZP csalódást keltőnek tartja a Nemzeti Eszközkezelőről szóló kormányzati javaslatot, amelynek vitáját csütörtökön kezdte meg a parlament. Az ellenzéki párt szerint a devizahiteleseknek a tervezetben szereplő kettő helyett öt évig kellene lehetőséget adni arra, hogy visszavásárolják lakásukat, az eszközkezelőt pedig a kabinet által javasolt összeg tízszereséből indítanák el.
A Nemzeti Eszközkezelő felállításáról, illetve a jövő évi költségvetési törvényjavaslat módosításáról tárgyal mai ülésén az Országgyűlés.
A kormány benyújtotta a Nemzeti Eszközkezelő Társaságról szóló törvényjavaslatot a parlamentnek. Az előterjesztés szerint az állam bizonyos feltételek mellett megvásárolhatná a nehéz helyzetbe került hiteladósok lakását, amelyet a korábbi tulajdonosok bérelhetnének, vagy később visszavásárolhatnának.
Megszületett a döntés a Nemzeti Eszközkezelő Társaságról, amely 2014 végéig összesen 5000 bajba jutott adóson segít. A társaság megvásárolja a lakást, amit az adós visszabérelhet, sőt, hat hónap letelte után vissza is vásárolhat.
A bankok komoly összegekkel járulnak hozzá a bedőlt devizahiteleseket segítő eszközkezelő sikeréhez – jelentette be a Bankszövetség új főtitkára a Kossuth Rádió szombati gazdasági műsorában.
Várhatóan augusztus végéig lezárul a Nemzeti Eszközkezelő Társaság felállítása, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. megkezdte a társaság létrehozását.
Harmincmillió forint közpénzt emészt fel házanként az Ócsa közelébe tervezett lakáshiteles látványtelepülés. Pedig a kormány – ha már erre költi – tizedennyiért is vehetne házakat a bajba jutott adósoknak, és így 3500-zal több bajbajutott családot menthetne meg. Ezzel a kabinet is tisztában van.
Véget ért a több mint egy éve tartó illúzió: a fizetésképtelen lakáshitelesek elenyésző csoportját menti meg a kormány, legfeljebb ötezer bajba jutott adós lakását vásárolja meg az eszközkezelő 2014 végéig.
Felállhat augusztus végére a Nemzeti Eszközkezelő Társaság, amely évente ötezer bérlakás vásárlásával fogja segíteni a törleszteni nem tudó devizaalapú jelzáloghiteleseket.
A Nemzetgazdasági Minisztérium pénzügypolitikáért felelős helyettes államtitkára szerint a szükséges jogszabályokat a kormány döntése értelmében július 31-ig meg kell alkotni.
A Nemzeti Eszközkezelő valószínűleg az MFB egyik leány társaságaként működik majd, amelynek finanszírozására ötmilliárd forintot irányzott elő a kormány a 2012-es évre - közölte Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter az fn.hu-nak adott interjúban pénteken.
A devizahitelesek és a nekik kölcsönöket folyósító bankok szorult helyzetét megoldani hivatott Nemzeti Eszközkezelő Társaság (NET) megalakításának már a második elvi koncepciója is megszületetett, ám az máig nem derült ki, hogy a gyakorlati megvalósítás mikorra várható. Orbán Viktor a legutóbb azzal magyarázta a társaság felállításának késlekedését, hogy olyan megoldásra törekednek, amelyben a költségek nagy részét a bankok állnák.
A bedőlt lakáshitelekhez tartozó ingatlanok bérlakássá alakítása nem bátoríthatja fel azokat, akik visszafizethetnék hiteleiket, de nem teszik - figyelmeztet Erdei Tamás, a Bankszövetség elnöke. Támogatja a bankadót, de csak mint átmeneti megoldást, ugyanakkor sürgeti a tömegközlekedés, az oktatás, az egészségügy, a szociálpolitika mielőbbi átalakítását, mert jelenlegi formájukban a költségvetés képtelen lesz megoldani finanszírozásukat.