Új rendelettel ágyaznak meg a paksi atomerőmű továbbnál is további üzemelésének
A tervezett üzemidőn túli üzemeltetést követő további üzemeltetés engedélyezésének részletes szabályait is megszabták.
A tervezett üzemidőn túli üzemeltetést követő további üzemeltetés engedélyezésének részletes szabályait is megszabták.
Az Átlátszó kérte ki az Országos Atomenergia Hivatal helyszíni jegyzőkönyvét, melyet erősen cenzúrázva kaptak meg. Így is kiolvasható volt belőle az újabb hiba.
Január 15-én észleltek repedéseket az 5-ös reaktorblokk munkagödrének falában, január 30-án történt az omlás. Az OAH az érintett részeken azonnal leállíttatott minden munkát, az építkezést ott nem lehet folytatni, amíg a falat meg nem erősítik.
Az OAH szerint ők folyamatosan monitorozzák az építkezést és a talajmozgást a paksi beruházásnál.
Azt nem árulják el, hogy kinek adják oda a jogokat.
Az atomerőművek építése során egyes rendszerelemeknél nem lesz szükség bonyolult engedélyeztetésre, elég lesz bejelenteni az atomhivatalnak, mi készül. Ha annak nincs ellenvetése, az engedély 15 nap után kiadottnak tekintendő. A hivatal szerint csak adminisztratív egyszerűsítésről van szó, egyes módosítások még növelik is a hatóság erejét, az új eljárási szabályok pedig nem vonatkoznak az üzemeltetésben és az üzemzavarok kezelésében kritikus rendszerelemekre.
Kiegészítéseket kért a nukleáris hatóság az atomerőmű biztonsági jelentéséhez. Ennek elfogadása nélkül szinte semmit nem ér a tavaly kiadott létesítési engedély. A szakértő szerint úgy tűnik, az oroszok nem képesek a magyar, így az uniós nukleáris előírásoknak megfelelő tervekkel előállni.
Palkovics László innovációs és technológiai és Süli János paksi bővítésért felelős tárca nélküli miniszter közötti összefeszüléshez vezettek a Paks II. engedélyezésére vonatkozó kérelemmel kapcsolatos problémák és hiányosságok – állítja cikkében a Direkt36. A párbajt Palkovics nyerte, az engedélyt nem adták meg.
Kádár Andrea Beatrix korábbi energiapolitikai helyettes államtitkár lett az, aki már szeptember végén az Országos Atomenergia Hivatal élére került. Mostantól azonban egészen más a jogállása. Független a következő kormányoktól.
A jövő év elejétől a hivatal kikerülne a kormány közvetlen ellenőrzése alól.
A javaslat értelmében önálló szabályozó szervként működne tovább az Országos Atomenergia Hivatal, amelynek elnökét a miniszterelnök választaná ki, de utána nem lehetne leváltani.
Gyorsítani próbálták az engedélyeztetés folyamatát, de úgy tűnik, nem jött össze.