A református egyház vette meg az Ódry színpad épületét, de továbbra is az SZFE használja
Nem tudni, miért adta el az egyetem az ingatlant, amelyre továbbra is szüksége van.
Nem tudni, miért adta el az egyetem az ingatlant, amelyre továbbra is szüksége van.
Távozik posztjáról a művészetért és közösségi művelődésért felelős helyettes államtitkár, Pataki András. A Kulturális és Innovációs Minisztérium szerint ennek részben az az oka, hogy Pataki új rendezői osztályt indít az SZFE-n.
Két éve alakult meg a Freeszfe Egyesület, menedéket nyújtva a kormányakarattal felszámolt SZFE-ről távozott diákoknak. Miből és hogyan működik, mi garantálja a fennmaradását, miért segített a CEU, és miért nem a főváros? Körképünk a színházi és filmes képzés új helyzetéről.
Mire lehetett menni a szolidaritással?
A Kúria szerint senkit nem lehet kirúgni a politikai véleménye miatt. Ezt egy SZFE-s oktató ügyében mondták ki, de az elbocsátott tanárok esetében is példaként szolgálhat.
Janisch Attila fakadt ki, miután András Ferenc, a Színház- és Filmművészeti Egyetem új tanára azt mondta, benne ugyan fel sem merült korábban, hogy ott tanítson, de a hely úgyis „rezervátum” volt.
„Sajnos a korábbi években bekerültek még mindig itt vannak” – mondta Vidnyánszky Attila az SZFE hallgatóiról egy konferencián, amelyről most az SZFE-ről nemrég kirúgott tanár is beszámolt.
Az egykori műsorvezető, ma DK-s politikus a Színház- és Filmművészeti Egyetemet fenntartó kuratórium elnökének háborús hasonlata miatt választott sajátos módot a kritikára
Vidnyánszky előhúzta a klasszikus érvet: az, hogy valaki kimondhatja, hogy baj van, mutatja, hogy mekkora a szabadság.
A jelenleg Semmelweis Ignácról forgató rendező-operatőr tanít az SZFE-n, de az egyetem átalakítása kapcsán fogalma sem volt, „hogy mi történik és miért történik".
A lehető legkorrektebben szeretné feldolgozni, az Index és az SZFE történetét a jobboldali újságíró/rendező, de már az erről szóló első bejegyzésében elfelejti megemlíteni a háttérben meghúzódó kormányzati szálat.
Bagossy László osztálya most végzett a Freeszfe-n. Megbízatása négy évre szól.
A csaknem 25 év után az SZFE-ről kirúgott tanár közzétette azt a beszédét, amit utoljára próbált elmondani a szenátus ülésén, de nem hagyták neki, mert egy idő után lekapcsolták a mikrofonját.
Az egyetem árnyalta a kirúgásról szóló híreket.
Pedig Rátóti Zoltán rektor „engedélyezte” neki, hogy végigvigye a folyamatban lévő feladatait.
Karsai György, az SZFE Doktori Iskolája vezetőjének kirúgása volt a leglátványosabb, de korántsem az egyetlen lépése annak, hogy az egyetem új vezetése elkezdte kiszorítani az utolsó „régi” tanárokat is: több más oktatót is visszahívtak posztjukról. Csakhogy vagdalkozásukkal maguk alatt vágják a fát.
Hangsúlyozzák a professzor szakmai elismertségét és követelik az indoklás nyilvánossá tételét.
Magyarországon a felsőfokú végzettséggel rendelkezők aránya az egyik legalacsonyabb az uniós országok között, ezért egyes források szerint a kormány átalakítaná a felsőoktatási jelentkezési rendszert, hogy többen, könnyebben juthassanak a diploma közelébe. A Színház- és Filmművészeti Egyetem népszerűsége, a felvettek száma alapján nagyot zuhant.