Fotó: Óriási krátert fedeztek fel a Szaturnusz holdján
A becsapódási kráter szélessége 450 kilométer, ami mintegy fele a Tethys 1062 kilométeres átmérőjének. Az Odüsszeusznak elnevezett képződmény színe lényegesen világosabb, mint környezetéé.
A becsapódási kráter szélessége 450 kilométer, ami mintegy fele a Tethys 1062 kilométeres átmérőjének. Az Odüsszeusznak elnevezett képződmény színe lényegesen világosabb, mint környezetéé.
A Szaturnusz külső gyűrűje a feltételezettnél sokkal hatalmasabb – derítették ki amerikai kutatók a NASA széles látószögű infravörös felfedező műholdja, a WISE segítségével végzett megfigyelések alapján.
A Szaturnuszt már egy évtizede tanulmányozó Cassini űrszonda még tavaly augusztus 11-én készítette azt a fényképet, amit most tett közzé a NASA. A szonda éppen 1,7 millió km-re volt az égitesttől, akkor készítette a fotót, amin a Szaturnusz gyűrűi is kivehetők és a bolygó Titán holdja is látható.
Felszálló felhőket örökített meg a Szaturnusz egyik holdjának, a Titánnak a felszínén a Cassini űrszonda.
Kutatók hullámokat véltek felfedezni a Titán titokzatos metántengerén – írja a Die Welt.
Ritka együttállásban fotózták le a Szaturnusz 4 holdját. A képet a NASA tette közzé Twitterén. A Prométheusz és a Pandora a naprendszeri bolygótól legtávolabb eső F gyűrűn belül és kívül mutatkozik. A másik két hold, a Janusz (legalul) és az Epimetheusz (a kép felső egyharmadánál) szintén a közelben kering. A Szaturnusznak jelenleg 61 ismert holdja van. A képet a Cassini-Huygens űrszonda készítette.
A Cassini űrszonda széles látószögű kamerával és úgynevezett spektrális szűrővel készített különleges fotót a Szaturnusz gyűrűjének egy részéről tavaly augusztus 18-án, méghozzá a bolygótól valamivel több mint egymillió kilométeres távolságra. A képet az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) tette közzé.
A Cassini űrszonda 651 591 kilométeren át követte és készített felvételeket a Szaturnuszról.
A Jupiter és a Szaturnusz új légköri adatai arra utalnak, hogy bőségesen előfordul bennük a szén szemet gyönyörködtető, kristályos alakzata. Évi egy tonna gyémánt keletkezhet a Szaturnuszon – hangzott el az Amerikai Csillagászati Társaság konferenciáján.
Először észleltek a polipropilén műanyag összetevőjeként ismert propilént a Földön kívül: az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA Cassini űrszondája a Szaturnusz egy holdjának légkörében mutatta ki a vegyület jelenlétét.
Augusztus 18-án tűnt el a bronz glóbusz Kecskemét központjából. Két tinédzser fiú elismerte a lopást.
A Naprendszer bolygóit ábrázoló szoborcsoport darabjai közül elvitték az ötvenkilós bronz Szaturnuszt. Előtte még rendőrök is jártak a helyszínen.
Méretében és tömegében a Szaturnuszra hasonlító bolygót fedeztek fel a Földtől mintegy hétszáz fényévnyi távolságra.
Bravúros kép a Vénuszról, melyet Szaturnusz gyűrűin keresztül fotózott le a NASA Cassini űrszondája. A két bolgyó közti távolság olyan hatalmas, hogy a Vénusz csak apró fehér pontnak látszódik.
A Szaturnusz gyűrűi ragyognak a Cassini legújabb felvételein; a képek elkészítését az tette lehetővé, hogy az űrszonda megváltoztatta a repülési szögét - jelentette be a NASA bolygókutató részlege, a Jet Propulsion Laboratory (JPL).
Óceánt rejthet felszíne alatt a Titán, a Szaturnusz legnagyobb holdja - derítette ki egy nemzetközi kutatócsoport a Cassini űrszonda adatai alapján.
A Szaturnusz Titán nevű holdját, valamint a Mérleg csillagképben, 20,5 fényévre lévő Gliese 581g bolygót tartja a leglakhatóbb idegen világnak egy nemzetközi kutatócsoport, amely az Astrobiology című folyóiratban publikálta tanulmányát.
A Szaturnusz hatvankét ismert holdjából egyszerre ötöt kapott lencsevégre a Cassini űrszonda; a felvételeken ezek mind a bolygó gyűrűi mentén helyezkednek el.
Az amerikai űrügynökség Cassini szondája új fotókat készített a Szaturnusz furcsa alakú Hüperión holdjáról, mellyel augusztus 25-én találkozott - olvasható a hirado.hu-n.