Belgrádban tüntetők ezrei akartak betörni a városi közgyűlés épületébe, a rendőrség könnygázt vetett be
Aleksandar Vucic köztársasági elnök szerint nem zajlik forradalom.
Aleksandar Vucic köztársasági elnök szerint nem zajlik forradalom.
Volt, aki a jeges Szávába ugrott, de a rendőrség szerint komolyabb sérülés nem történt.
Az előrejelzettnél is nagyobb arányú győzelmet aratott a szerbiai parlamenti választáson az Aleksandar Vucic elnök mögött álló Szerb Haladó Párt. Így a közeljövőben aligha javulnak a kapcsolatok Belgrád és az egykori Jugoszláviát alkotó köztársaságok között. Az EU taktikai megfontolásokból nem keménykedik Belgráddal, de a viszony enyhén szólva sem mondható harmonikusnak.
A Magyarországon bevált kampányfogások exportja külföldön nem mindenhol vezet sikerre.
Brüsszel nem tud beleszólni a nyugat-balkáni fejleményekbe, mert nem teljesíti az ígéreteit, nem követeli meg a normák betartását, nem jutalmazza meg a reformokat, ellenben enged a nacionalista zsarolásoknak, írja az osztrák lap elemzője.
Az Orbán-Erdogan-találkozó több nemzetközi lapban téma, ahogy továbbra is fókuszban van a magyar miniszterelnök és az EU csörtéje is. A budapesti tőzsde teljesítményét elemzi a Frankfurter Allgemeine Zeitung. A Süddeutsche Zeitung a szerb önkormányzati választásokról ír. A Timesban William Hague, volt brit konzervatív vezető, a Project Syndicate-ben Joschka Fischer, egykori német külügyminiszter ír az ukrajnai háborúról. A Washington Post és a Financial Times az izraeli helyzetet értékeli. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
A baloldali ellenzék tiltakozást jelentett be a vasárnap elvesztett választás után.
A miniszterelnök elsöprő győzelemről írt a közösségi oldalán.
Befejeződött az előrehozott parlamenti, tartományi, illetve önkormányzati választás Szerbiában, vasárnap 20 órakor bezártak a szavazóhelyiségek. A részvételi arány 18 óráig 51,93 százalékos volt.
Kora délutánig a szavazók 32,38 százaléka adta le szavazatát az előrehozott parlamenti választásokon Szerbiában. Az első nem hivatalos eredmények este 10 órára várhatóak.
A magyar kormányfőnek még bőven lesz lehetősége, hogy vétózzon Ukrajna ügyében, írja a Financial Times. A Der Standard szerint Ausztria rossz szövetségeket köt, amikor Magyarországgal és Szerbiával paktál. Donald Trump Orbán Viktort idézi. A Süddeutsche Zeitung és a Guardian az izraeli helyzetet és Benjamin Netanjahu politikai jövőjét elemzi. A Wall Street Journal arról ír, hogy fordulhat majd a kocka az ukrajnai háborúban. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Reggel hét órakor elkezdődött az előrehozott parlamenti, tartományi és önkormányzati választás a nyugat-balkáni országban.
Néhány hónapja mindenki biztosra vette, hogy az Aleksandar Vucic szerb államfő mögött álló Szerb Haladó Párt toronymagasan megnyeri a holnapi, december 17-i parlamenti választást. Bár a zászló továbbra is a „haladóknak” áll, az ellenzéki pártok jó része koalíciót hozott létre, s úgy tűnik, akiknek elege van a több mint egy évtizede tartó Vucic-korszakból, azok hajlandók szemet hunyni afölött, hogy az ellenzéki szövetség politikai értelemben igencsak tarka
A szerbiai facebookozók, eddig nagyjából tizedannyi politikai hirdetést kaptak, mint a magyarok, de a VMSZ rendesen megszórta a vajdasági magyarokat a fizetett posztokkal.
Belgrádban már épül a Budapestre is tervezett mini-Dubaj, a beruházást a szerbeknél is botrányok és tüntetések kísérték.
A magyar miniszterelnök egy szerb lapnak adott interjújában a migrációt a 150 éves török megszálláshoz hasonlította.
A szuverenitásra kényes magyar kormány aktivistákat küldött a Vajdaságba, a szerbiai önkormányzati kampányba. Miért ne küldhetne tavasszal Németországba, Franciaországba és Portugáliába, hogy dolgozzanak a változás érdekében, teszi fel a kérdést szerzőnk.
A Felvidéktől Kárpátalján és Erdélyen át a Vajdaságig erős az Orbán-kormány hatása. A határon túli magyar közösségek befolyásolását, sőt, dezinformálását bel- és külpolitikai célokra maximálisan ki is használja – állítja a Political Capital friss elemzése, amit helyi újságírók is alátámasztanak. Mindez ugyan elég sok anyaországi adófizetői pénzbe kerül, de erős fegyver is, ami ellen nem látszik eszköz.
Lázár János Palicson tartott beszédet, melyben ígért is valamit, ami a magyar kormány jelenlegi szuverenitásvédelmi lépéseinek fényében felettébb különös. A szerbiai kampánynak azonban nem ez egyetlen magyar vonatkozású furcsasága.
Megkavarta a szerb protokollfelelősöket a sok piros-fehér-zöld.