Az iskolai lövöldözés miatt lemondott a szerb oktatási miniszter
Branko Ruzic az államfőnek küldött levelében azt írta, a könnyeket, amelyeket a meggyilkolt gyerekek szülei hullattak, örök életében pecsétként fogja hordozni a lelkén.
Branko Ruzic az államfőnek küldött levelében azt írta, a könnyeket, amelyeket a meggyilkolt gyerekek szülei hullattak, örök életében pecsétként fogja hordozni a lelkén.
A férfi azt mondta, meg akarta félemlíteni a lakosságot.
Szombaton temették a szerdai belgrádi iskolai lövöldözés, és a Mladenovac-környéki gyilkosságok öt-öt áldozatát Szerbiában, ahol háromnapos gyászt rendeltek el. Az iskolai lövöldözőt közben pszichiátriára vitték, apját letartóztatták.
Másfél nappal az után, hogy az egyik belgrádi általános iskolában egy 13 éves diák megölt kilenc embert, a szerb fővárostól ötven kilométerre, a Mladenovachoz közeli Dubona faluban egy fiatalember nyolc embert lőtt agyon fegyvereivel. Közben Leskovacban is lövöldözés volt, ott egy 19 éves férfi sebesítette meg súlyosan 18 éves barátját. Az eseményeknek súlyos politikai következményei lehetnek a szomszéd országban.
A szerb elnök a fegyvertartási és -viselési törvény szigorítását és 1200 új rendőr felvételét jelentette be, akik az iskolák biztonságára vigyáznak majd.
A férfi nyolc embert lőtt le és további 14-et megsebesített.
A szerb belügyminiszter terrorcselekménynek minősítette az esetet. Az elkövetőt még keresik.
Andrija Čikić korábban zongoristaként jelentkezett a tehetségkutatóba.
A szerdai lövöldözésben nyolc gyerek és egy felnőtt vesztette életét, míg hat diák és egy tanár megsebesült. Őket kórházban ápolják.
Szigorítással reagálna Aleksandar Vucic arra, hogy nem lehet megbüntetni a Belgrádban lövöldöző fiút, aki csak nyáron lesz 14 éves.
A belgrádi iskolában lövöldöző fiú apját, akié a fegyverek voltak, őrizetbe vették, a fiú ellenben nem vonható büntetőjogi felelősségre.
Listát és tervrajzot is találtak annál a 14 éves fiúnál a szerb rendőrök, aki tüzet nyitott diáktársaira és tanáraira egy belgrádi iskolában. A támadásnak azonban – egyelőre úgy tűnik – közvetlen előjele nem volt. Szerbiában csütörtöktől háromnapos gyászt rendeltek el, ma délután a fővárosban nincs tanítás. Nemrég Magyarországon is elkaptak egy fiút, aki az Interpol szerint iskolai lövöldözésre készült.
A környéket lezárták, az elkövetőt a rendőrök őrizetbe vették.
Minden bizonnyal véget ért Milo Djukanovic montenegrói politikus közéleti pályafutása, miután április elején súlyos vereséget szenvedett az elnökválasztáson. A jó harminc éven át meghatározó vezető távozása aligha oldja meg az egykori jugoszláv tagköztársaság hosszú ideje tartó belpolitikai válságát.
Az orosz politikusok után most már Orbán Viktor és a kormányzati kommunikáció is azzal rémisztgeti a világot, hogy a britek által Ukrajnának átadandó, szegényített uránt tartalmazó lövedékek használata közelebb viszi az emberiséget az atomháborúhoz. Sajnálatos, hogy Magyarország ismét átveszi az orosz propagandát, már csak azért is, mert ezeknek a lőszereknek semmi közük sincs az atomháborúhoz. Pár évvel ezelőtt még az orosz TASZSZ hírügynökség is azzal dicsekedett, hogy a legújabb orosz harckocsik képesek a szegényített uránt tartalmazó lőszer kilövésére, és ez semmilyen nemzetközi szerződésbe nem ütközik.
A miniszterelnök Aleksandar Vucic szerb államfővel tárgyalt, és ellátogat a batajnicai légibázisra.
Új kőolajvezeték épülhet Szerbia felé, nyáron kötnék meg róla a megállapodást. A kormány gázszállításban is számít a déli szomszédra, megújították a bértárolási megállapodást, és közös szerb-magyar vállalat segítségével terjesztenék a földgázt a kelet-európai piacon.
Miután a Reuters arról írt, hogy a Pentagonból kiszivárgott papírok szerint Szerbia fegyverszállítással segíti Ukrajnát, a szerb védelmi miniszter ezt hazugságnak nevezte. Annyit tett hozzá: azt már nem tudják ellenőrizni, hogy ha valakinek fegyvert adnak el, az továbbküldi-e más országba.
A szerb kormány eddig tagadta, hogy segítenék Ukrajnát, a kiszivárgott dokumentumok szerint azonban felajánlhatták, hogy fegyvert küldenek.