Novak Djokovic kiáll a koszovói üzenete mellett
A Grand Slam szabálykönyve nem tartalmaz kitételt politikai semlegességről, így a teniszező nem számít büntetésre.
A Grand Slam szabálykönyve nem tartalmaz kitételt politikai semlegességről, így a teniszező nem számít büntetésre.
Továbbra is feszült a helyzet a többségében szerbek lakta Észak-Koszovóban, ahol hétfőn véres zavargás tört ki az albán nemzetiségű polgármesterek kinevezése miatt tüntető szerbek és a KFOR-erők között. A helyi szerbek a magyar békefenntartókat vádolják az összecsapások kirobbantásával, így Zvecsanban annak ellenére sem jó magyarnak lenni, hogy az Orbán-kormány igazi jó barátnak és szövetségesnek tartja Szerbiát és a szerbeket.
A KFOR katonái szögesdróttal vették körbe Zvecan önkormányzatának épületét.
A teniszező korábban azt írta egy tévékamerára, hogy „Koszovó Szerbia szíve, állítsátok meg az erőszakot”.
Újabb oroszokat tenne feketelistára az EU, de jöhet az újabb magyar vétó. Egyre többen támogatják, hogy Magyarország ne legyen az EU soros elnöke. Erdogannak fel kellene fognia, hogy egyre kevesebb osztalékot hoz a Moszkva-kapcsolat. Miért fél Kína a Nyugattól, ha az hanyatlik? Paul Lendvai bemutatja „a képmutatók Internacionáléját", Putyin Koszovóban és Boszniában is második frontot nyithat a NATO ellen. Válogatás a világsajtó írásaiból.
Bár a lengyel kormány látszólag török kottából játszva igyekszik kiebrudalni a politikából az ellenzék vezetőjét, a demokráciák idővel kimetszik az ehhez hasonló vadhajtásokat – véli Wojciech Przybylski, a Visegrad Insight főszerkesztője. A lengyel politikai szakértőt a „Lex Tuskként” elhíresült törvényről, a török választásokról és a koszovói feszültségről kérdeztük, valamint arról, hogyan lehet megőrizni Európa demokratikus biztonságát az autoriter térhódítás idején. A teljes beszélgetés meghallgatható podcastként is, angolul.
A NATO csapatokat küldhet Koszovóba, hogy megerősítse a 2008-ban függetlenné vált egykori dél-szerbiai tartományban állomásozó KFOR-erőket. A döntés az után született, hogy hétfőn véres összecsapások robbantak ki a békefenntartók és a szerbek között, akik amiatt tiltakoztak, hogy az albán nemzetiségű polgármesterek el akarták foglalni hivatalukat a többségében szerbek lakta észak-koszovói városokban, Zubin Potokban, Zvecsanban, illetve Leposzavicsban. Közben a szerb hadsereg felsorakozott a szerb-koszovói határra, s Belgrádban közölték, nem hagyják magukra a Koszovóban élő szerbeket.
A Honvédelmi Minisztérium közlése szerint hét ember állapota súlyos.
Este nyolc óra után ért véget a sorrendben negyedik Szerbia az erőszak ellen nevet viselő ellenzéki tüntetés.
A Szerb Haladó Párt új elnöke Milos Vucevic védelmi miniszter lett. Aleksandar Vučić köztársasági elnök nem indult újra a tisztségért a párt kragujevaci tisztújító közgyűlésén szombaton.
Fokozott harckészültségbe helyezték a szerb hadsereget, amelynek egységei megindultak koszovói határ felé. A lépés előzménye, hogy Koszovó szerbek lakta részén több faluban is zavargások törtek ki, mert a helyi szerbek nem ismerik el az áprilisban ott tartott időközi önkormányzati választások eredményét.
A lövöldözések miatt gyakrabban és alaposabban ellenőrzik majd, hogy az engedéllyel tartott fegyvereket a biztonsági előírásoknak megfelelően tárolják-e. Most mindenki fegyverszekrényt akar, már a várólisták is hosszúak.
Egy 13 éves fiú nyolc iskolatársát és egy iskolaőrt ölt meg május elején.
A kormány a közelmúltban történt lövöldözések hatására egy hónapos fegyverleadási amnesztiát hirdetett, azaz május 8 és június 8 között bárki büntetlenül leadhatja illegálisan tartott fegyvereit és lőszereit.
A gengszterek és kitartottjaik a példaképek, a háborús bűnösök a nemzeti hősök, az agresszorok a bátor hazafik ma Szerbiában. Vélemény.
A sokkoló történtek mögött valós társadalmi problémák húzódnak az erőszak- és a fegyverkultusszal kapcsolatban – véli egykori szerbiai MTI-tudósító kollégánk, Németh András a belgrádi és Belgrád-közeli lövöldözésekről. Közéleti podcastunkban a tragédiák helyszínein szerzett élmények mellett arról is beszéltünk, milyen, hosszú távú problémákat húztak alá a Balkánon a múlt heti merényletek.
A tavalyi népszámlálás részletes adatai azt mutatják, hogy két cenzus között még sosem fogyatkozott ennyit a magyar népesség Szerbiában. Szabadkán most először kerültek kisebbségbe a magyarok. Legnagyobb pártjuk, a Fidesz-szövetséges VMSZ nem tartja felelősnek sem magát, sem a kettős állampolgárság intézményét a történtekért.
A Szerbia az erőszak ellen elnevezésű megmozduláson mintegy ötvenezren voltak.
Dubonában megrázta a lakosságot a múlt heti gyilkosság, senki sem érti mindez miért történt.
Helyszíni tudósítónk szülőkkel beszélgetett arról, hogyan indul majd el a lövöldözés után az oktatás.