A virágokat és a méheket is meglepte az áprilisi tél a déli szomszédságban – képgaléria
Hó lepte be a virágba borult orgonabokrokat, a virágágyásokat és a díszfákat is Belgrádban és Szarajevóban egyaránt. Képgaléria.
Hó lepte be a virágba borult orgonabokrokat, a virágágyásokat és a díszfákat is Belgrádban és Szarajevóban egyaránt. Képgaléria.
Szerbiában kedden masszív havazásra ébredtek az emberek.
Keddre virradóra a hó belepte a nyugat-balkáni ország legnagyobb részét, délen pedig eső esik, kizárólag az ország északi része maradt csapadékmentes.
A háború kitörése óta 200 ezer orosz is megtelepedhetett Szerbiában, átlagosan havonta több száz, de naponta is két számjegyű mennyiségű új orosz cég jött létre az országban, a tendencia pedig emelkedő.
Fényképek érkeztek Orbán belgrádi útjáról: úgy fest, a Balkánon tárt karokkal várják a Nyugaton nem szívesen látott magyar miniszterelnököt.
A miniszterelnök jó barátját, Aleksandar Vucic köztársasági elnököt látogatja meg, terítéken a béke, no meg a szerb- és nyugat-balkáni EU-integráció.
Szerbia továbbra is saját, déli tartományának tekinti a többségében albánok lakta területet.
A Washington Post szerkesztőségi állásfoglalása hangsúlyozza, hogy az Egyesült Államoknak semmiképpen sem szabad beállnia a hágai határozat mögé. Oroszország számára Ukrajna csupán az egyik hadszíntér, írja a Le Monde. A Financial Times szerint Macron elnök nem tudta helyreállítani a demokráciába vetett hitet Franciaországban. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Szerbiának húsz évvel ezelőtt volt leginkább esélye arra, hogy beilleszkedjen Nyugat-Európába. Ez az esély halt meg, amikor 2003. március 12-én a szerb kormányépület bejáratától másfél méterre meggyilkolták Zoran Djindjic miniszterelnököt. Ő volt a legkiemelkedőbb szellem és a legnyugatosabb tényező Szerbia politikai életében. Persze sok minden volt még ő, mielőtt az lett volna. Kommunista, anarchista, politikai fogoly, menekült... Ha rajta múlik, ma Szerbia liberális, alkotmányos királyság lenne az Európai Unióban. Vele készült 2002 márciusi interjúnkat is felidézzük.
Az osztrák–szerb–magyar migrációs együttműködés több sebből vérzik, és Magyarország sokkal inkább a probléma, mint a megoldás része. Ezt Bécsben is tudják, Karl Nehammer osztrák kormányfő mégis fenntartja az együttműködést a politikai karanténban lévő Orbán Viktorral. Korrupcióban, politikai kommunikációban és az Oroszországhoz való viszonyban is jobban hasonlítanak ránk az osztrákok, mint azt sokan gondolnák.
Az eset vasárnap történt a délnyugat-szerbiai Novi Pazarban.
Sajtóértesülések szerint Szerbia csomagban kapna egy elektromos autógyárat, és a Jadarban egyszer már befékezett lítiumbányát, mindezt kőkemény külpolitikai feltételekhez láncolva.
Afrikai országokból szállítanak egzotikus madárfajtákat jellemzően nyugat-európai célállomásokra, illegálisan. A csempészek útvonalának egyik legfontosabb pontja a szerb–magyar határ. A megszerezhető profit igen csábító, miközben a hatóságok sok esetben korruptak, de a szállított állatok felismeréséhez sincs megfelelő ismeretük.
Zvonimir Stevic vállalta a felelősséget.
Pedig közben épp az államelnök beszélt arról, hogy Szerbia mekkora külföldi nyomás alatt van.
A férfi rokonaival és egy iraki családdal közösen úszott át a Tiszán Szerbiából Magyarországra, a rendőrök viszont rájuk engedték a kutyákat, könnygázzal fújták le és kövekkel dobálták meg őket. A férfi megfulladt a folyóban, testvére pert indított a magyar állam ellen.
Szembement-e az Unió értékeivel Várhelyi Olivér, ezt vizsgáltatná ki az Európai Parlament. A bővítésért felelős biztos hiába marad a helyén, az EU-nak és a tagjelölt államoknak már sokat ártott.
A szerb elnök ugyanakkor azt állítja, hogy a Putyin-barát sereg csak online van jelen Szerbiában.
A két politikus ideológiailag is lelki társnak számít, már elmúltak azok a idők, amikor Belgrád kétségbe vonta a vajdasági magyarok hűségét. Lapszemle.