Nincs mindenkiben belső ébresztőóra
A tudósok beazonosították azt a gént, amely felelős az alvásidő szabályozásáért, és a néhány embernél működő „belső ébresztőóra” meglétéért.
A tudósok beazonosították azt a gént, amely felelős az alvásidő szabályozásáért, és a néhány embernél működő „belső ébresztőóra” meglétéért.
Érzelmi megterhelés időszakában sokan nem mernek elaludni, félnek attól, milyen álom vár rájuk. Pedig a szakemberek szerint az álom valójában segít a rossz emlékek feldolgozásában.
Agyi szkenneléssel sikerült kimutatniuk amerikai kutatóknak, hogy az alvás segít feldolgozni a kellemetlen és traumatikus élményeket - számolt be róla a BBC hírportálja.
Amerikai kutatók azonosították azt a neuroncsoportot, amely meghatározza, hogy felébredünk-e a fénytől vagy nyugodtan alszunk mellette - idézte a ScienceDaily című ismeretterjesztő portál.
Az alvás különleges dolgokra képes: fokozza a növekedési hormon felszabadulását, hatására több T-sejt indul harcba a fertőzések ellen, és még az étvágy szabályozását is helyreállítja.
A kutatók az utóbbi években megállapították, hogy a keveset alvó fiatalok egy sor egészségügyi problémával szembesülnek – áll egy ausztrál kutatásban.
Másodpercről másodpercre máshogy reagál az emberi agy a külső ingerekre az alvás mély és kevésbé mély fázisaiban.
A közhiedelemmel ellentétben a struccok nem homokba dugott fejjel alszanak - valójában úgy tűnik, mintha egyáltalán nem aludnának, ugyanis a szemüket nem csukják be, bár időről időre elbóbiskolni látszanak.
Romain Philippon szabadúszó fotós néhány éve különös szemszögből figyeli az embereket: az országokat járva azt fotózza, hogyan és hol alszanak, bemutatva, hogy aki fáradt, gyakorlatilag bármilyen körülmények között el tud szenderedni.
Az alvás REM-fázisának rendellenessége kapcsolatba hozható a Parkinson-kórral – állítja egy új kutatás.
Segíti az emlékezést az alvás folytonossága - mutatták ki tudósok egereken végzett vizsgálatai.
A legújabb kutatások szerint a munkanapokon csak napi hat órát pihenő férfiak és nők a hétvégén nem képesek behozni lemaradásukat az alvás területén.
A felnőttek optimális alvásideje hat-kilenc óra és ennél akár többet alszik valaki, akár kevesebbet, rosszabb lesz a közérzete és hajlamosabb lesz depresszióra. Amerikai ideggyógyászok a most tartott alváskongresszuson számoltak be ezzel kapcsolatos vizsgálataikról.
A rosszul alvó férfiaknak jóval alacsonyabb a tesztoszteronszintje, ami a nemi vágy hiányához vezethet - idézte egy friss amerikai tanulmány eredményét a The Daily Telegraph című brit napilap online kiadása.
Statisztikák szerint az emberek egyharmada kialvatlan. Van, akinek az alvás mennyiségével van gondja, míg más eleget alszik, de nem elég pihentetően. Pedig a lelki kiegyensúlyozottság egyik alapfeltétele, hogy pihenten ébredjünk. Az alvás minősége javítható.
Akár hét évvel is öregítheti az agyat a túl sok alvás, csakúgy mint a túl kevés - erre jutottak brit kutatók.
A jármű késő este, 10 óra tájban, egy kanyarban állt fejre és csak hajnal négy órakor vette észre egy arra járó autós. A sofőrt a rendőrök ébresztették.
Brit kutatók szerint középkorúaknál a hat óránál kevesebb, illetve a nyolc óránál több alvás az agyműködés hanyatlásával hozható összefüggésbe. Ennek a mentális hanyatlásnak a mértéke annak felel meg, mintha a személy négy-hét évvel idősebb lenne.
Patkánykísérletek azt mutatják, hogy a fáradt agy bizonyos részei alvó állapotba kerülhetnek a másodperc töredékére, miközben a teljes szerv folyamatosan ébren van - állapították meg amerikai kutatók.
A munka közben elalvó amerikai repülésirányítók esetei ismét ráirányították a figyelmet arra, hogy az éjszakai műszakban dolgozóknak gondjuk lehet a koncentrációval, sőt még az ébren maradással is.