Részben Alaptörvény-ellenes a nemváltoztatás bejegyzésének tilalma
Az Ab korábban már kimondta: mindenkinek kötelessége, hogy a tényleges nemének megfelelő nevet jegyeztessen be a nyilvántartásokba.
Az Ab korábban már kimondta: mindenkinek kötelessége, hogy a tényleges nemének megfelelő nevet jegyeztessen be a nyilvántartásokba.
A Nyelvtudományi Intézetnél 609 új névkérvény landolt 2020-ban, de ezek közül csak 46 női és 21 férfinevet engedélyeztek.
Sokan nem tudnak, mások egyenesen utálnak ügyeket intézni. Közülük kerülnek ki azok, akik kifizetnek inkább több tízezer forintot, hogy mások álljanak helyettük sorban. Akkor is, ha otthonról meg tudnák oldani az összes teendőjüket.
Az anyakönyvekben a nem megjelölésére a nő és a férfi mellett a különböző, különféle jelentésű divers kifejezés is használható lesz.
Ismét belehúztak a névadásra készülő szülők, szebbnél szebb, kreatívabbnál kreatívabb nevekkel szerették volna gazdagítani a magyar utónévtárat. Az akadémia illetékes szakemberei azonban ismét közbeszóltak.
A beérkező javaslatoknak köszönhetően folyamatosan bővül az anyakönyvezhető utónevek listája, és az idei felhozatalban is akad jó néhány szokatlan név.
Egy születésekor nőneműként regisztrált német ember a nemi megjelölés megváltoztatását kéri az anyakönyvi kivonatában, de nem akar férfi sem lenni.
Jövő július elsejétől egyféle, elektronikusan vezetett anyakönyv váltja fel a mostani négyféle, papíralapú anyakönyvet. A Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala szerint ehhez informatikai fejlesztést hajtanak végre, amelyet körülbelül 900 millió forintos uniós és állami forrásból valósítanak meg.