#baktérium

Hogyan kerülhet a zöldségre a veszélyes baktérium?
 

Hogyan kerülhet a zöldségre a veszélyes baktérium?

Nem valószínű, hogy Magyarországon járvány lesz a németországi hasmenéses megbetegedések miatt, de szórványos esetek előfordulhatnak. Továbbra is vizsgálják, mi lehetett a fertőzés forrása, de egyelőre nincs kézzelfogható bizonyíték. Ám a gyanú szerint a helytelen trágyázás okozhatta a járványt.

hvg.hu hvg.hu

Esőt fakaszthatnak a baktériumok
 

Esőt fakaszthatnak a baktériumok

Jégesődarabok tanulmányozása során egy amerikai kutató rengeteg baktériumot talált azok magjában, ami alátámaszthatja azt az elméletet, amely szerint a baktériumok aktívan részt vesznek a csapadék kialakulásában, és azt terjeszkedésükre is felhasználják.

MTI MTI

NASA: megtalálták a hetedik „élő” elemet
 

NASA: megtalálták a hetedik „élő” elemet

Új típusú baktériumokat fedeztek fel a NASA szakemberei egy kaliforniai sóstóban. Az élőlények különlegessége, hogy földi társaik többségétől eltérően foszfor helyett arzént képesek beépítenek a szervezetükbe, ráadásul ezt az örökítőanyagukba is bejuttatják. Így a Földön ismert, az élethez alapvető fontosságúként ismert hat elem: a szén, a hidrogén, az oxigén, a kén, a nitrogén és a foszfor mellé most felsorakozott az arzén is - amely a magasabbrendű szervezetekben amúgy mérgező, éppen a foszforhoz való hasonlósága miatt. Az "arzénos" baktériumok az elmúlt években egyébként már több tudományos szenzációt szolgáltattak.

Szegő Iván Miklós Szegő Iván Miklós


Azonosították a középkori Fekete Halál kórokozóit
 

Azonosították a középkori Fekete Halál kórokozóit

A középkor egyik legpusztítóbb pestisjárványa, a Fekete Halál 1347-1353 között gyilkolt Európában. A németországi Mainz egyetemének, a Johannes Gutenberg Universitätnek a kutatói most azonosították a járvány két kórokozóját. Ezek két a Yersinia pestis baktériumok - korábban nem ismert - típusához tartoztak.

hvg.hu hvg.hu