szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy brit cég kutatói olyan különleges mikroorganizmusokat hoztak létre, amelyekkel kijavíthatóak a repedő betonfalak, vagy útszakaszok. A speciális anyagot elsősorban olyan régiókba szánják, ahol gyakoriak a földrengések.

Az MSNBC értesülései szerint a genetikailag módosított mikrobákat úgy „programozták”, hogy beússzanak a betonban lévő apró repedésekbe, majd azok alján megtelepedve mészkövet (kalcium-karbonát) és egy különleges bakteriális ragasztóanyagot hoznak létre. Az összekeveredő anyag száradás közben a betonhoz hasonló szilárdságot ér el, így tulajdonképpen megszünteti a repedéseket.

A tudósok a talajban gyakran előforduló bacillus subtilis nevű baktériumot használták a BacillaFilla nevű anyag létrehozásához. A „betonragasztót” olyan épületek élettartamának meghosszabbítására is használnák, amelyeket környezeti szempontból költséges volt megépíteni.

„Az emberi működés által kibocsátott szén-dioxid mintegy 5 százaléka származik a betongyártásból, vagyis ez jelentősen hozzájárul a globális felmelegedéshez” – magyarázta Jennifer Hallinan, a University of Newcastle kutatója. „Ha meg tudjuk hosszabbítani a létező épületek élettartamát, csökkenthetjük azok negatív hatását a környezetre, vagyis fenntarthatóbbá tehetjük azokat. Ez különösen ott lehet hasznos, ahol gyakoriak a földrengések, s egy-egy földmozgás után épületek százait kell lebontani, mivel jelenleg nincs megfelelő módszer az ilyenkor létrejövő repedések kijavítására, így az épületek strukturális szempontból már nem biztonságosak.”

A kutatók a bakteriális anyag esetleges környezeti mellékhatásaira is gondoltak: a ragasztóanyag termelését kifejezetten a beton sajátos pH-értéke váltja ki, emellett a baktériumokba beépítettek egy „önmegsemmisítő” gént is, amely elpusztítja a mikroorganizmusokat, ha olyan helyre jutnának, ahol nincsenek betonfelületek. Így nem tudnak elszaporodni a természetben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Magyarországon is nyomon követik a szuperbaktériumokat

Az NMD-1 rezisztenciagén hazai felbukkanása ez idáig nem ismert - hangsúlyozta Melles Márta, az Országos Epidemiológiai Központ (OEK) főigazgató főorvosa, arra reagálva, hogy Japánban is kimutattak az antibiotikumoknak kiterjedten ellenálló, új típusú rezisztenciagént tartalmazó "szuperbaktériumot".

MTI Tech

Toxikus baktérium végzett Nagy Sándorral?

A mitológiai Sztüx-folyóban élő toxikus baktérium okozhatta III. Alexandrosz makedón király, azaz világhódító Nagy Sándor (Kr.e. 356-323) halálát - állítják amerikai kutatók, akik elméletüket a Barcelonában ezen a héten zajló XII. Nemzetközi Toxikológiai Kongresszuson adják elő.