A mosogatószivacsban több baktérium van, mint a vécédeszkán
Mikrobiológusok szerint a háztartások baktériumokban leginkább gazdag területe a konyhai mosogatószivacs és a törlőrongy – olvasható a Hiszed, mi blogon.
Mikrobiológusok szerint a háztartások baktériumokban leginkább gazdag területe a konyhai mosogatószivacs és a törlőrongy – olvasható a Hiszed, mi blogon.
Egy ősi mikroorganizmus, amely a növények növekedésében segédkezik, a jövő autójának üzemanyagát állíthatja elő – írja a Discovery News.
A vízhiány jelentette veszély mérséklésére világszerte kiterjedt kutatások folynak, részint az édesvízkészletek túlfogyasztásának meggátlására, részint a szennyezettek megtisztítására és magának a szennyezésnek a csökkentésére. Az ivóvíz fogyása a Föld elnéptelenedéséhez vezethet. Hiába van a tengerekben rengeteg sós, a magas hegyek és a sarkvidékek jegében édesvíz, hiába újulnak meg a víz körforgása során a felszíni vizek a kontinenseken és törnek fel a mélyből gyógyhatásúak, az édesvízkészlet vészesen fogy. A folyamat okozója maga a víz nélkül életképtelenné váló emberiség.
Német kutatók egy talajlakó baktérium genetikai elemzése során eddig ismeretlen antibakteriális hatású anyagra bukkantak. Az új molekula a forgalomban lévő antibiotikumoknak ellenálló kórokozókkal szemben is hatékonynak bizonyult.
Virágot sem szabad bevinni, és az orvosoknak is tilos az ágyra ülni. Ezzel szeretnék megóvni a betegeket a látogatók utcai öltözéke, valamint a kórházi köpenyeken lévő kórokozókkal terjesztett fertőzésektől.
Ezernél több baktériumfajt mutattak ki az emberi emésztőrendszerből kínai genetikusok. A pekingi kutatócsoport 124 dán és spanyol embertől származó székletminta genetikai elemzését végezte el. Minden egyes baktérium DNS-ét szekvenálták, meghatározták genetikai állományukat.
Genetikailag módosított E. coli baktériumok segítségével növényi hulladék cukortartalmából egy lépésben állítottak elő bioüzemanyagot amerikai kutatók.
Az Arizonai Állami Egyetem díjakkal is elismert kutatója, Paul Davies fizikus szerint a földönkívüliek keresésében új módszerekre lenne szükség. Szerinte nem a világűrt kéne fürkészni, hanem bolygónk baktériumait kellene alaposabban átvizsgálni, nem földönkívüli eredetűek-e - írja a Discovery News. Mások szerint viszont a Föld egyre kevesebb rádióhullámot bocsát ki, így nehezebben észlelhető a világűrből.
Az utóbbi években az amerikai gyorséttermekben már többször előfordult, hogy valamilyen oda nem illő dolog volt az ételben. Kutatók szerint azonban a legújabb veszély ott van, ahol nem is keresnénk: a szénsavas üdítőitalokban.
A Földön legkorábban megjelent életformák leszármazottjaira bukkantak rá feltehetően tudósok egy olyan helyen, ahol az élet maga is nehezen marad meg: egy sótelepen.
A Kaliforniai Egyetem orvosi karának kutatói kimutatták, hogy a bőrünkön élő normál baktériumok igen hasznosak számunkra: megakadályozzák, hogy a sérülések után gyulladás alakuljon ki.
Összesen 49 féle fertőző betegség európai felbukkanását követjük nyomon - foglalta össze Jakab Zsuzsanna, a stockholmi székhelyű Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) igazgatója.
Olasz fizikusok önmeghajtó baktériumokat erősítettek egy mikroszkopikus méretű fogaskerékre, amely ettől pörögni kezdett. A kutatócsoport már baktériumok által hajtott autókat vizionál.
Ada Jonat évtizedeken át tanulmányozta egy izraeli hőforrásokban élő hőtűrő baktérium, valamint egy holt-tengeri sótűrő baktérium riboszómájának szerkezetét, Steitz és Ramakrishnan később kapcsolódott be, ám a célba, az atomi felbontású térszerkezet leírásáig már egyszerre értek - idézte fel az idei kémiai Nobel-díj előzményeit Nyitray László, az ELTE Biokémiai tanszékének vezetője.
Mostantól nem kell többet tartanunk attól, hogy mit iszunk külföldi útjaink során. A spanyol Rovira i Virgili Egyetem kutatócsoportja ugyanis olyan bioszenzort fejlesztett ki, ami annyira érzékeny, hogy már azt is jelezni tudja, ha 5 milliliterben talál 1 baktériumsejtet - írja a Singularity Hub hírportál.
Veszélyes lehet egészségünkre a tusolás, állítják a Coloradói Egyetem kutatói, a piszkos zuhanyfejekben ugyanis tüdőbetegségeket okozó baktériumok telepednek meg.
Rendkívül veszélyes, az antibiotikumoknak ellenálló baktériumot találtak Washington állam öt tengerparti strandján, ám a tudósok szerint ez valószínűleg még sokkal több helyen fenyegethet.
Szinte bármin keresztül tudják magukat préselni a baktériumok, derült ki a holland Delft Technológiai Egyetem kutatóinak jelentéséből. A PNAS szaklapban megjelenő anyagból kiderül, a baktériumok az elvárthoz képest másképpen viselkednek testméretüknél jóval kisebb hasadékok elé kerülve.
Amerikai kutatók szerint ha a Vénusz felületén túl forró is az élet, attól még a légkörben elképzelhető, hogy mikrobák élnek, szaporodnak, ezeket pedig kénvegyületek védik a napfény hatásától, írja a BBC.
Komplex matematikai problémákat képes megoldani egy E.coli baktériumokból álló számítógép, ami nem csupán gyorsabb "szervetlen" társainál, hanem képes önfejlesztésre is: ha a baktériumok szaporodnak, a számítógép teljesítménye is erősebb lesz - írja a Guardian.