Jól kiosztják Svájcot az uniós politikusok
Élesen bírálták Svájcot a bevándorlás korlátozását célzó népszavazás eredménye miatt az Európai Parlament vezető politikusai.
Élesen bírálták Svájcot a bevándorlás korlátozását célzó népszavazás eredménye miatt az Európai Parlament vezető politikusai.
A bevándorlás korlátozásának, iletve a munkaerő szabad áramlását biztosítós EU-svájci kétoldalú megállapodások felbontásának lehetőségéről szóló vasárnapi svájci népszavazás tétje hatalmas, egy esetleges negatív eredmény katasztrofális következményekkel is járhat az ország gazdaságára nézve. Az unió ugyanis nem is nagyon rejti véka alá, hogy amennyiben az EU-hoz ezer szállal kötődő ország a szigorításról dönt, az a már kivívott gazdaság engedmények sorának elveszítésével is járhat.
Nem jó, ha egy brüsszeli ember elvárásokat fogalmaz meg olyan pénzek felhasználásáról, amelyhez neki nincsen köze. Ennél is fontosabb azonban, hogy nincs, nem létezhet olyan "jog", hogy nekem valami "jár", amit mások közpénzéből szeretnék fedezni.
Mennyire hat a brit kormány bevándorlásellenes retorikája az átlagemberre, és mit gondol egy átlag brit a szomszédba költöző magyarról? Az Egyesült Királyságban dolgozó magyarok arról mesélnek, hogy amíg dolgoznak, adót fizetnek, addig senki nem tekint rájuk "élősködőként", a britek jelentős része, főleg a fiatalabbak befogadóak. Ugyanakkor sok kinn élő magyar maga is megvágná azok szociális ellátását, akik nem igyekeznek dolgozni, és óva intenek attól, hogy valaki használható nyelvtudás nélkül vágjon neki a szigetországnak.
Több mint egymillióan vándoroltak be Németországba 2012-ben a német kormány szerdán megjelent migrációs jelentése szerint.
Sozialtourismus, azaz szociáls turizmus – ez lett 2013 legcsúnyább német szava. A szociális turizmus szóösszetétellel az indoklás szerint "egyes politikusok és médiumok hangulatot keltenek a nemkívánatosnak minősített bevándorlók, különösen a kelet-európaiak ellen". A győztes csúnya kifejezést minden évben kiválasztják.
Egyre több nyugat-európai politikus jön azzal, hogy korlátozni kellene az Európai Unióban a munkaerő szabad áramlását, vagy szűkíteni a szociális ellátórendszerek adta lehetőségeket más uniós államok polgárai előtt. Hová vezethet ez az út? Lezárhatják-e a határokat, és például a külföldön élő, egyes becslések szerint félmillió magyar egy részének pakolnia kell, és indulhatnak haza?
A felmérésbe bevont brit választók 56 százaléka a bevándorlás "nagyon nagy mértékű" visszaszorítását szeretné. Az e válaszlehetőséget bejelölők aránya most volt a legmagasabb e közvélemény-kutatás harmincéves történetében.
A britek több mint kétharmada egy új, vasárnap ismertetett országos felmérés tanúsága szerint szívesen látja a kelet-európai EU-tagállamokból érkező munkavállalókat, ha azok valóban dolgozni jönnek és hajlandók integrálódni.
Az EU- és bevándorlás-ellenes UKIP erősödése pánikot okozott konzervatívok körében, emiatt merült fel a bevándorlás korlátozása, de ebből nem lesz semmi - jelentette ki a brit gazdsági miniszter. Vince Cable szerint lehetnek szigorítások, de a fix limit „törvénytelen és kivitelezhetetlen” lenne.
Az arab királyság megengedő bevándorlási törvénye miatt kilencmillió külföldi áramlott be az országba és vállalt el rosszul fizetett állásokat. Mostanra viszont megnőtt a munkanélküliség aránya, ezért 136 ezer etióp munkást szó nélkül hazatoloncoltak.
Évente legfeljebb 75 ezer külföldi EU-állampolgár települhetne le Nagy-Britanniában a brit kormány vasárnap kiszivárgott legújabb tervezete alapján.
A brit kormányfő szerint Nagy-Britanniának csak a hozzá hasonló gazdasági fejlettségű EU-társállamokból lenne szabad engedélyeznie a korlátozás nélküli bevándorlást.
Egy Eurostat-táblázat szerint a 2011-ben Magyarországon ezrével kaptak állampolgárságot tanzániaiak. Honnan a meghökkentő adat?
A képzett fiatalok bevándorlásával a teljes gazdaság nyer, a vállalati szektor különösen örülhet, miközben az idős és a képzetlen munkavállalók szomorkodhatnak.
Nagy-Britannia és a brit államkassza igen jól jár a bevándorlással és a londoni magyarokkal, ha valakinek valóban lenne oka panaszkodni, az talán Magyarország lehetne.
Őrizetbe vették a lampedusai illegális bevándorlótábroban azt a szomáliai férfit, aki az októberben a tengerbe süllyedt hajó útját megszervezte. A férfit emberkereskedelem miatt tartóztatták le, de a katasztrófa túlélői elmondták, a bevándorló nőket rendszeresen megerőszakolta, ha nem kapott elég pénzt.
Egy héttel a lampedusai hajószerencsétlenség után, amelyben több mint 300 afrikai menekült veszítette életét, az olasz parlament megtette az első lépést a bevándorlási törvény enyhítésére, ennek értelmében az illegális beutazás a jövőben nem számítana bűncselekménynek.
A gazdag nyugat-európai országok összességében nagyon is jól járnak a bevándorlással, még akkor is, ha valóban vannak olyan érkezők, akik csakis a nagyvonalú segélyekre alapoznak. Még a híresen bőkezű szociális hálóval rendelkező északi államokban is többet tesznek bele a bevándorlók a közös kasszába, mint amennyit onnan kivesznek.
Legalább száz afrikai bevándorló jutott át hajnalban Marokkóból a Spanyolországhoz tartozó Melilla várost körülvevő kerítésen. Migránsok egy másik csoportja eközben úszva próbált Spanyolországba jutni.