Ilyen volt a világvége Magyarországon
Egy időben két helyen. Nézegessen alvó Stefka Istvánt!
Hallgatói szerződéseket égetettek a demonstrálók a Széll Kálmán téren péntek délután, ahol a felsőoktatási hallgatók "röghöz kötése" ellen tiltakoztak.
Nyílt levelet írtak Hoffmann Rózsának a balatonalmádi kéttannyelvű gimnázium tanárai, akik azt kérték az oktatási államtitkártól, vonja vissza Gránásiné Bácsi Tünde gimnáziumigazgatói kinevezését. A diáklistázási ügyben elhíresült igazgató a tanári kar szerint "mint vezető és pedagógus hitelét vesztette".
A "diákok által elvetett" eredeti felsőoktatási koncepció részleteiről beszélt a Kossuth Rádiónak adott interjújában a miniszterelnök péntek reggel. A kormánynak tudomásul kell vennie, hogy hiába van jó koncepciója, ha nem tudja meggyőzni az érintetteteket, akkor nem lehet keresztülvinni az elképzelést – mondta. Azt hibázta el a kormány, hogy nyíltan tájékoztatott mindenkit – véli Orbán Viktor. A gazdaság kérdéseire kitérve úgy fogalmazott: "Európában gazdasági rendszerváltás zajlik, a nyílt tengeren vitorlázunk, óriásiak a hullámok, egy kapitány ilyenkor, ha azt mondják neki, hogy óvatosabban bánjon a kormánnyal, ezen csak nevetni tud".
16 gimnáziumban és 9 egyetemen osztogatták azt az MSZP-s röplapot, amely Hiller István és Szanyi Tibor vitafórumát hirdette a diákoknak - adta hírül a Magyar Nemzet pénteken.
Orbán Viktor kormányfő szerint a jövőre felsőoktatásba lépőknek nem szűkültek, hanem tágultak a lehetőségeik. Szerinte nem engednek a hallgatói szerződésekből, mert a mai gazdasági helyzetben nem teheti meg az ország, hogy a közpénzen kitaníttatott diákok, tanulmányaik után külföldön kamatoztassák tudásukat.
A múlt heti, mintegy háromszáz fős diáktüntetés után újabb demonstrációt hirdettek a győri fiatalok csütörtök délutánra, a tüntetés azonban elmaradt - írta a Kisalföld.
Helyszíni vizsgálatot tartott a balatonalmádi kéttannyelvű gimnáziumban a diákok véleményének állítólagos listázása miatt a Péterfalvi Attila vezette Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH). Több elektronikus dokumentumot is zároltak, az üggyel kapcsolatban várhatóan januárban hoz határozatot a hatóság.
Felháborodva fogadta a kormány nem támogatott szakokról és felvételi ponthatárokról szóló csütörtök délutáni bejelentését az ELTE Bölcsészettudományi Karának hallgatói fóruma és a Hallgatói Hálózat (HaHa), amely a tandíj bevezetésének értékelte a kormány újabb lépését. A HÖOK szerint a bejelentéssel világossá vált, a kormány belátta, lehetetlent ígért a ponthatárok karácsonyig való meghúzásával.
Elfogadhatatlan, hogy bárkinek - tanárnak, diáknak vagy szülőnek - a véleményét az alapvető emberi jogokat és az adatvédelmet is semmibe véve jegyzőkönyvekben rögzítsék, listázzák - írta a balatonalmádi diáklistázás ügyével kapcsolatos állásfoglalásában a Történelemtanárok Egyletének (TTE) bizottmánya.
Egyelőre nem vonulnak az utcára, de munkacsoportot alakítottak és minden diákot fórumra hívtak az ELTE Bölcsészettudományi Karán tanácskozó hallgatók azt követően, hogy a kormány csütörtök délután bejelentette, 16 szakon nem biztosít állami támogatást a felsőoktatásban.
Előadást tartott az ELTE bölcsészkarán Tamás Gáspár Miklós csütörtök délután, a filozófus a nap folyamán korábban fórumot rendező diákoknak gratulált a tüntetésekhez. Később az ELTE-n zajló megbeszélések résztvevői a kormány nem támogatott szakokkal kapcsolatos csütörtök délutáni bejelentésére reagálva arra kértek minden diákot, menjen az ELTE-n zajló tanácskozásra.
A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) elfogadhatatlannak tartja és elítéli, hogy a Magyar–Angol Tannyelvű Gimnáziumban adatokat gyűjtöttek a végzős diákoktól a sztrájkkal és keretszámokkal kapcsolatos nézeteikről.
Közös közleményt adott ki a szerdai télirózsás tüntetés két előállított résztvevője - írta az Eduline. B. Richárd és T. János szerint a hivatalos demonstráció után spontán alakult megmozdulásnak nem ők voltak a szervezői, résztvevőként segítettek "az ott kialakult vitát mederben tartani".
Mindenki nyertese a folyamatnak - mondta a felsőoktatás átalakítása kapcsán Giró-Szász András kormányszóvivő az M1 Az Este című műsorában szerdán.
Egész napos demonstrációt tartanak a hallgatói és diákszervezetek országszerte. A HÖOK-elnök a Parlament előtt várta a kormánydöntést a felsőoktatás átalakításáról, közben sztrájkot hirdettek több egyetemen is. A gimnazisták néma csenddel tiltakoztak, majd az Akadémia elé vonulnak. A nagygyűlés után végigvonultak a belvároson. A menet a Margit hídon megállt, a diákok rózsákat dobtak a Dunába, majd egy részük a Kossuth térre, a másik a Batthyány térre vonult.
Az egyetemisták és szimpatizánsaik a kormány mindennemű próbálkozása ellenére szerdán is az utcára vonulnak. A 6 pontos követelésük mögé álltak a rektorok, az egyetemi oktatók és az ágazati szakszervezetek. De mit követelnek, és mit gondoljunk erről? A hvg.hu útikalauza a kormány szerdai bejelentései tükrében - laikus tüntetőknek.