Durva hatása lehet a mobilozásnak férfiaknál
Izraeli kutatók szerint a férfiak nemzőképességére is kihathat, ha valaki naponta egy óránál tovább mobiltelefonál.
Izraeli kutatók szerint a férfiak nemzőképességére is kihathat, ha valaki naponta egy óránál tovább mobiltelefonál.
A napokban egyre több internetes fórumon és a közösségi oldalon felbukkant a tiszafából, illetve annak gyümölcséből készült teafőzet receptje, annak ígéretével, hogy bárkit gyorsan, végleg megszabadít a télvíz idején kellemetlen köhögéstől. Ám a sokak által „ajánlott” főzet fogyasztása rendkívül veszélyes, esetlenként akár halálos kimenetelű mérgezést is okozhat – hívja föl figyelmet a kockázatokra az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet.
Elérheti a tüneteket okozó szintet a levegőben a mogyoró pollenjének koncentrációja - közölte az ÁNTSZ.
A becslések szerint szokatlanul sok, közel négyezer fejlődési rendellenességgel, kisfejűséggel született csecsemő jött világra csak Brazíliában – bár nagy a valószínűsége annak, hogy a zikavírus rohamos terjedése áll a betegség hátterében, a WHO és más szakértők még mindig nem beszélnek egyértelmű összefüggésről. Ugyanakkor már folynak a vizsgálatok, és tudósok már elmondták, hogy milyen hosszú és minőségű élet vár a kisfejűséggel született csecsemőkre. Valószínűleg nem lesz hosszú az életük.
A hazai forgalmi adatokat szemlélve a diófa, amelyet évszázadokon át elsősorban terméséért tartottak becsben, az elmúlt néhány évben a legfontosabb gyógynövények egyikévé vált. Az utóbbi időben számtalan helyen hallhatunk és olvashatunk a diólevél és a belőle főzött tea gyógyhatásairól, ám ezek többsége légből kapott a Magyar Gyógyszerész-tudományi Társaság Gyógynövény Szakosztálya legújabb cikke szerint. De akkor mire jó a diólevél, ha egyáltalán gyógyít valamit?
A korai menopauza, vagyis a 40 éves kor alatt jelentkező változókor számos kellemetlen fizikai tünettel keserítheti meg a fiatal nők életét. Többségük nem is tudja, hogy a korai menopauza miatt rendszertelen a menzesze, ingadozik a kedélyállapota, és küzd hőhullámokkal. Szőnyi György nőgyógyász arra figyelmeztet, hogy a korai klimax meddőséget okozhat.
A nem élő donoros veseátültetések számát tekintve első helyen áll a Semmelweis Egyetem Transzplantációs és Sebészeti Klinikája az Eurotransplanthoz tartozó 77 vesetranszplantációs centrum között. Májtranszplantációk terén a harmadik legjobb teljesítményt nyújtja az intézmény a nyolc európai tagországot tömörítő nemzetközi szervezet friss összesítése szerint. 2015-ben összesen 263 szerv átültetését végezték el a klinikán.
Ma már egyre több élelmiszer, például gyümölcslevek, lekvárok és édességek összetevői közt szerepel a homoktövis, ám a sokak által „csodabogyóként” számon tartott fanyar, narancssárga termésű homoktövis joggal tett szert nagy népszerűségre hazánkban, és mire jó valójában? – A Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság Gyógynövény Szakosztálya válaszol a "csodabogyóval" kapcsolatos kérdésekre.
A rotavírus-fertőzés okozza a legtöbb, enyhébb vagy súlyosabb kiszáradást okozó, hányással, hasmenéssel járó betegséget a csecsemők és a kisgyermekek körében. 5 éves korára szinte minden gyermek átesik a fertőzésen. A betegség 3-36 hónapos korban okozza a legsúlyosabb kórformákat. A Házi Gyermekorvosok Egyesülete az eddigi tapasztalatok alapján ismét a megelőzés és a védőoltás jelentőse mellett érvel.
Ki ne szeretné, hogy gyermeke egészséges és kiegyensúlyozott legyen? Ennek kiváló eszköze lehet a rendszeres sportolás, ám joggal merül föl a kérdés, hogy melyik életkorhoz mi illik, mikor milyen mozgásformát válasszunk gyermekünknek. – A Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Karának mestertanára most válaszol a kérdésekre.
A lakossági megfigyelés immár tudományos bizonyítást nyert a kutatók jóvoltából, akik megvizsgálták, hogy az influenza vírus milyen hatással van a nők és a férfiak szervezetére. A férfinátháról („man-flu”) mostantól tényleg létező jelenségként beszélhetünk, de mégis mi az oka, hogy az influenza sokkal jobban megviseli a férfiakat?
Napjainkban Európában 27-36 millió ember szenved valamilyen ritka, vagyis kétezer emberből egyet érintő betegségben. A számuk Magyarországon közel 600 000-800 000. Az általános információhiány következtében a ritka betegségekben szenvedő betegek sok esetben diagnózis, kezelés, kutatás – így szinte minden remény – nélkül maradnak, azonban egy civil szervezet mostantól mentőövet és érdekképviseletet nyújt ezeknek a betegeknek.
A hatásos antibiotikumok hiánya 2050-re vezető halálok lesz a világon, figyelmeztet szakértők egy része, a Science magazin azonban úgy gondolja, egy magyarországi kutatócsapat lehet az, amelyik áttörést érhet el ebben a harcban. De tulajdonképpen mi is a gond az antibiotikum-használattal?
Mikor máskor fogadnánk egy kis absztinenciát, mint az ünnepek, a karácsonyi és szilveszteri dőzsölés után? A tudományos vizsgálatok szerint számtalan előnye van annak, ha egy kis önuralmat gyakorlunk az alkoholfogyasztás területén: például jobban fogunk aludni, kevesebbet fogunk enni, és még a bőrünk is szebb lesz tőle.
Naponta sok szó esik a cukorról, mint mumusról, az élet megrontójáról, és arról, hogy mi mindennel lehetne hatékonyan pótolni, miközben nem mondunk le a megszokott édes ízekről, de a felszaladó kilókat is elkerüljük. Ilyenkor rendszerint előkerül a sztívia, mint lehetséges cukorpótló, de a sztíviával kapcsolatban is bőven találkozhatunk tévhitekkel. – De mit mondanak a vegyészek és a gyógyszerészek?
Téli estéken sokan inkább visszahúzódnak a fűtött lakásba, és hamar megfeledkeznek az újévkor tett “minden másnap sportolni fogok” – típusú fogadalmakról. Majd tavasszal, ha jó idő lesz, nyugtatják háborgó lelkiismeretüket. Pedig a gyakori tévhittel ellentétben, télen is bátran mozoghatunk a szabadban, sőt, a friss levegőn végzett mozgásnak számos előnye van: vitalizál, jobban fogyaszt, és segít megelőzni a gyakori téli betegségeket is. – Most elmondjuk, mire figyeljen, hogy a téli szabadtéri mozgás biztonságos élmény legyen!
Hétvégente mindig megengedi magának, hogy később feküdjön le, mint szokott és többet is aludjon, mint amennyit hétköznap? Ennek a szokásnak hosszú távon súlyos következményei lehetnek.
Miből áll az egészséges karácsonyi menü? – Leginkább halból, köretnek zöldséget, desszertnek gyümölcsös vagy teljes kiőrlésű gabonából készült édességet válasszunk – állítja a Semmelweis Egyetem dietetikusa, aki szerint az ünnepi édességek közül bátran válasszuk a diós és a mákos bejglit, mert a mák és a dió zsírsavösszetétele nagyon kedvező, ám az édességek egy részét érdemes gyümölcsre és tejjel, joghurttal, túróval készült desszertekre cserélni.
A nők életük kisebb részét élik le egészségesen, mint a férfiak. De közben a nők több évet is töltenek egészségben, mint a férfiak. Hogy is van ez? Aki eléri a nyugdíjkorhatárt, és magyar, az csaknem két és fél évvel kevesebb időt él még egészségesen, mint egy átlageurópai.
Aranyat, tömjént és mirhát vittek a Napkeleti bölcsek a kis Jézusnak a bibliai történet szerint. A mesés kelet növényei igazi luxuscikknek számítottak akkoriban, amelyek nem csupán a különböző vallásos szertartások elengedhetetlen kellékei, hanem gyógyhatású készítmények alapanyai is voltak, sőt, azok a mai napig.