Strucctojásból készült hatezer éves nyaklánc Egyiptomból
Strucctojásból készült hatezer éves nyakláncokra bukkantak egyiptomi régészek a Fajjúm-oázisban.
Strucctojásból készült hatezer éves nyakláncokra bukkantak egyiptomi régészek a Fajjúm-oázisban.
E hét csütörtökön lesz pontosan ötszáztíz éve, hogy horgonyt vetett a portugál Pedro Álvares Cadral flottája a brazíliai Porto Seguróban. Ezt a napot, 1500. április 22-ét tekintik Brazília felfedezésének. Dél-Amerika legnagyobb és egyetlen portugál nyelvű állama hosszú ideig volt portugál gyarmatbirodalom egyik ékköve, ma pedig a világ nyolcadik legnagyobb gazdasági hatalma.
Nem csak az ember esetében érvényes, hogy a népsűrűség nagyobb a városban, mint vidéken. A parányi Tapinoma sessile nevű hangya még nagyságrendekkel túl is szárnyalja az emberi arányokat - állapította meg Grzegorz Buczkowski amerikai biológus. Az indianai Purdue Egyetem munkatársa kutatásának egy részét az egyetem területén is elvégezhette.
Az állat gyümölcsökkel táplálkozik, fákon él, hossza pedig eléri a két métert, súlya azonban alig 10 kilogramm. Színe fekete és sárga. Más gyíkfélékhez hasonlóan két hemipénisze van.
Az idei sanghaji világkiállítás kapcsán nem először fedezték fel újra Kínában a nagy középkori utazónak, Cseng Hónak a jelentőségét. A sokáig szinte feledésbe merült, hosszú ideig meg sem említett hadvezér muzulmán gyerekből lett a kínai császári udvar eunuchja, majd a birodalom egyik legnagyobb felfedezője. Cseng Ho mára viszont a nagyhatalmi Kína egyik jelképéve vált – erről ír a Time magazin.
A Naprendszeren kívüli eddigi legfiatalabb bolygót fedezték fel brit kutatók. A BD+20 1790b elnevezésű "ifjonc" égitest mindössze 35 millió éves - számoltak be az angliai Hertfordshire Egyetem csillagászai.
Hamarosan Föld-szerű, lakható bolygókat találhatunk - volt a végső következtetése az Amerikai Asztronómiai Társaság éves közgyűlésének, amelynek fókuszában a Kepler-űrtávcső felfedezései álltak.
A NASA Kepler-űrtávcsöve öt új bolygót fedezett fel a Naprendszeren kívül - közölte az amerikai űrkutatási ügynökség 10 hónappal azután, hogy a Keplert útjára bocsátották a világűrbe, hogy Föld-típusú bolygókat keressen.
Igazi last-minute felfedezést tett Andrew Marshall, a brit Yorki Egyetem kutatója a tanzániai Magombera őserdőben.
Olasz fizikusok önmeghajtó baktériumokat erősítettek egy mikroszkopikus méretű fogaskerékre, amely ettől pörögni kezdett. A kutatócsoport már baktériumok által hajtott autókat vizionál.
A közelmúltban háromszázötvennél több, a térségben azelőtt ismeretlen fajt fedeztek fel a Himalája keleti részén, a felbecsülhetetlen értékű biológiai kincset azonban súlyosan veszélyezteti a klímaváltozás - hangsúlyozza hétfői közleményben a Természetvédelmi Világalap (WWF) magyarországi szervezete.