"A kockázat óriási" - a felsőoktatási modellváltás visszavonását kérik az MTA köztestületi tagjai
Nem értik, hogy egy világjárvány közepén miért van szükség kapkodó sietségre ebben a kérdésben.
Nem értik, hogy egy világjárvány közepén miért van szükség kapkodó sietségre ebben a kérdésben.
Többcsatornás finanszírozást képzel el az állam a modellváltáson átesett egyetemeknek. Mérlegelik az állam maradék Mol- és Richter-részvénypakettjének és más állami vagyonnak az átadását is. Kétharmados törvényben fogják szabályozni az egyetemi alapítványok tevékenységét - derült ki egy szakmai fórumon.
Összevetették a mostani jelentkezések számát a korábbi évek adataival.
A Fővárosi Törvényszék szerint Alaptörvény-ellenes az egyetemi autonómia korlátozása. A Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) ürügyén az egész új rendszer megsemmisítését kéri az Alkotmánybíróságtól, amelynek erről 90 napon belül kell döntenie.
Nagy hajtásban, hetek alatt vezényelnék le az egyetemi modellváltást az orvosképzést nyújtó egyetemeknél. Bár az intézmények hivatalosan maguk kérhették ezt, több jel is arra utal, hogy valójában belehajszolják őket a nagyobb önállósággal, több pénzzel és régiós vezető szereppel kecsegtető, de végső soron az autonómiájukat fenyegető váltásba. Mindezt lehetőleg még azelőtt sínre tennék, hogy élesedne az orvosok jogállásáról szóló törvény. A kérdésről csütörtökön dönthet két egyetem szenátusa is, Pécsen például cikkünk megjelenésekor kezdődik az ülés, ahol az ellentmondások miatt a rektor inkább levette napirendről a kérdést.
Palkovics László felsőoktatási államtitkár szerint a fenntartó és a menedzsment hibájából fulladt kudarcba a Nyugat-magyarországi Egyetem integrációja. A soproni székhelyű egyetem egy ideje súlyos működései problémákkal küzdött, volt, hogy nem tudták időben kifizteni az alkalmazottakat. Az államtitkár szerint, ha előbb vezetik be a kancellári rendszert, elkerülhető lett volna egyes egyetemek eladósodása.
Heteken belül dönthet a kormány a Testnevelési Egyetem új campusáról, amelyet tízmilliárdos állami beruházásból fognak megépíteni.
Bár a Budapesti Corvinus Egyetem megmaradhat önálló egyetemnek, a budai campuson lévő karok sorsa még mindig bizonytalan. A közgáz megmaradásában nagy szerepe lehetett Matolcsy jegybanki tanszékének is.
A felsőoktatási államtitkár a Corvinus Egyetemtől vár javaslatot az intézmény hatékonyabb működésére, de felvetette azt is, hogy újra összeolvadhatna a BME és a Corvinus. Azt mondta, a Corvinus budai campusát nem akarják eladni.
Petíciót és Facebook-oldalt is indítottak a Corvinus Egyetem budai campusának diákjai és oktatói, akik szerdán egy fórumon fogadták meg, hogy nem hagyják eladni a Villányi úti ingatlanokat.
Nagyjából 30-40 tüntető ment el csütörtök délután a fővárosi Kossuth térre, hogy az egyetemek autonómiájáért szervezett tüntetésen kartondobozokból felépítsék az "Oktatási Autonómia Várát". A felsőoktatás újabb tervezett átalakítása ellen akartak így tiltakozni.
Nemzetközileg is versenyképes felsőoktatást akar a kormány, miközben az oktatók bére megalázó, a kutatói előmenetelhez pedig hiányoznak az alapvető feltételek. Most a kormány még több órát taníttatna a tanársegédekkel és az adjunktusokkal, de az egyetemi-főiskolai oktatók életpályamodellje, úgy néz ki, kifelejtődött a 2016-os költségvetési törvényjavaslatból.
Csökkenő egyetemi autonómia, a bölcsész- és társadalomtudományi kurzusok kínálatának szűkítése, a felsőoktatáshoz való hozzáférés nehezítése – a kormány nem csak az országajánlásokban foglaltakat nem veszi figyelembe. A hvg.hu megkeresésére az Európai Bizottság oktatási biztosa, Navracsics Tibor osztályvezetőjén keresztül mondott véleményt a magyar felsőoktatásban zajló folyamatokról. Túlzás lenne a nézőpontok egyezéséről beszélni.