Folyamatosan érkeznek Törökországba az uniós mentőcsapatok
Katasztrófavédelmi ajánlásokat fogalmazott meg a tagállamoknak az Európai Bizottság, miközben Törökország mellett már Szíriai is hivatalosan kérte az EU segítségét.
Katasztrófavédelmi ajánlásokat fogalmazott meg a tagállamoknak az Európai Bizottság, miközben Törökország mellett már Szíriai is hivatalosan kérte az EU segítségét.
Eddig több mint tízezer áldozata van a hétfő hajnali dél-törökországi és észak-szíriai földrengésnek, de szakértők szerint még jócskán növekedhet ez a szám. Az is látszik azonban, hogy nem jut mindenhová ugyanannyi segítség. A mentőcsapatoknak olyan helyszínekre kellene eljutniuk, ahol nemrég még fegyverek ropogtak.
Az észak-szíriai Harem közelében élő család két napot töltött házuk romjai között, mire ki tudták szabadítani őket.
Csak Törökországból ötvenezer sérültet jelentettek, viszont még sokan vannak a romok alatt, a túlélési esélyeiket nagyban rontja a fagypont alatti hőmérséklet, ezért arra kell számítani, hogy a halottak száma még tovább emelkedik. Erdogan török elnök a földrengés helyszínére tett látogatásán elmondta, egy ekkora katasztrófára képtelenség felkészülni.
Már 12 túlélőt és 7 holttestet emelt ki a Hunor mentőszervezet csapata a romok alól Törökországban – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szerda reggel.
Miért lehetett ennyire pusztító a földrengés egy olyan országban, amely évezredek óta a veszély árnyékában él? A törökországi katasztrófa hátterében: harapófogóban lévő tektonikai lemezek, hungarocellel töltött vasbeton, autóbaleset-szerű lökéshullámok és a magyar mentőkutya, Mancs.
Az EU koordinálásában Törökországba és Szíriába is egymás után érkeznek a mentőcsapatok, keresőkutyák, egészségügyi személyzet, miközben egy polgári védelmi szakértői csoportot is telepítettek Törökországba. Ezzel párhuzamosan segélyszállítmányt is útnak indított az unió.
Már a számok megrendítőek, amelyekkel a törökországi földrengés pusztítását próbálja felmérni a világ: ötezernél több halott – a WHO szerint húszezerig talán meg sem áll a számláló –, 20 ezer sérült, 11 ezer összeomlott épület. A helyszínről érkező képek azonban húsba vágó fájdalomról tanúskodnak. Egyúttal azt is megmutatják, hogy a katasztrófa nagyságrendjét most még megbecsülni is nehéz, az évtizedek óta egyik legerősebb földrengés ráadásul olyan embereket hozott kilátástalan helyzetbe, akik már eddig is sérülékenyek voltak. Törökország elképesztő kihívás előtt áll, a mentés kritikus pillanatait örökítik meg az alábbi képek.
Siralmas látványt nyújt a történelmi emlékhely képe.