Egyre több magyar az osztrák egyetemeken
Tovább folytatódott az Ausztriában tanuló magyar diákok számának emelkedése – írja az Eduline a Magyar Diákok Egyesületének (MDE-VUS) adataira támaszkodva.
Tovább folytatódott az Ausztriában tanuló magyar diákok számának emelkedése – írja az Eduline a Magyar Diákok Egyesületének (MDE-VUS) adataira támaszkodva.
Államilag elbírált trafikjog, földpályázat, megvágott keretszámok, munkaképességi felülvizsgálat – csak néhány azon kormányzati intézkedések közül, amelyek az elmúlt három évben arra kényszerítettek családokat, hogy újratervezzék életüket. A hvg.hu személyes történetekkel próbálja bemutatni, milyen az, ha valakinek egyik napról a másikra írja át az életét az állam.
Amennyiben a hallgatók hat pontja nem teljesül februárig, tüntetni fognak - ígérte Fatér Ambrus a HaHa képviseletében. Ma este összeül a Felsőoktatási Egyeztető Fórum a Corvinuson. Bár a HÖOK mindenről tájékoztatja őket, a HaHa elfogadhatatlannak tartja, hogy a többi érdekképviseletet a kormány kihagyja az egyeztetésekből.
Orbán Viktor szombaton távozóban az Ötkert nevű romkocsmából a hvg.hu-nak azt mondta a keretszámokat firtató kérdésre: "keretszámok? azok nem lesznek". A többek által teátrálisnak tartott diákokkal való egyeztetés újabb mémet generált az interneten.
A kormányfő videóüzenetében szereplő 240 pontos határ helyett már „az egyetemi felvételihez szükséges minőséget teljesítő” diákokról ír a miniszterelnök Balog Zoltánhoz címzett levelében, akinek szerdáig kell kidolgoznia az új felsőoktatási koncepciót.
Valóban eltörlik a felsőoktatási keretszámokat. Akik vállalják a "röghöz kötést" és elérnek bizonyos felvételi pontszámot, azok számára ingyenes lesz a továbbtanulás – közölte egy videóüzenetben a miniszterelnök. A részletes előterjesztést szerdára ígérte a kormányfő.
Budapesten, Szegeden, Pécsett és Debrecenben is demonstrációt tartanak a diákok a felsőoktatás átalakítása miatt. A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája is jelezte támogatását. A gyűlések célja, hogy a hallgatók tiltakozzanak a keretszámok újabb drasztikus csökkentése, az egyetemi autonómia megszüntetése ellen és közösen döntsenek az ellenállás további formáiról.
Több mint 15 éven át épített a tandíjellenességre a Fidesz: tiltakozott a Bokros-csomag ellen, majd 1998-ban kormányra kerülve eltörölte a Horn Gyula kormánya által bevezetett tandíjat. Amikor a második Gyurcsány-kabinet idején ismét napirendre került a bevezetése, népszavazással akadályozta meg újbóli kivetését. A 2008-as referendum mérföldkő volt a kétharmadhoz vezető szavazatgyűjtő úton. Most viszont a Gyurcsányéknál is súlyosabb anyagi hozzájárulást követel meg a hallgatóktól.
Az Együtt 2014 szerint az, hogy jövőre csupán a tanulmányaikat megkezdő felsőoktatási hallgatók ötöde tanulhat ingyen, tovább súlyosbítja az ország megosztottságát.
A kontinens egyik legdrágább tandíját zúdítják a hallgatókra Magyarországon, ami számos európai egyetemmel összehasonlítva nem versenyképes - írja a mohaonline.hu.