MNO: Kibertámadás érte este a BKK honlapját
Kedd este elérhetetlen volt a közlekedési társaság honlapja, az ok állítólag kibertámadás volt.
Kedd este elérhetetlen volt a közlekedési társaság honlapja, az ok állítólag kibertámadás volt.
Egyre több részlet derül ki a HBO-t ért hackertámadásról. A cég vezetői videóüzenetet kaptak, amelyben 6 millió dollárt követelnek, különben rengeteg adatot megosztanak a Trónok harca hetedik évadáról. Például a színészek privát telefonszámait is közzéteszik.
A rendőrök meglehetősen nagy hévvel dolgoznak, a BKK és a T-Systems viszont, úgy tűnik, hallgat az e-jegyrendszer egy hete tartó kálváriájának ügyében.
Új és veszélyes fejezetet nyitott a kiberhadviselésben a májusban támadó WannaCry zsarolóvírushoz csak látszatra hasonló, Petya programmal végrehajtott akció. A továbbfejlesztett változat célzottan választott ugyanis áldozatot, feladata a pusztítás volt.
Az ukrán belügyminiszter szerint kedden kora délután indult az újabb támadás, és nem sokkal később sikerült blokkolni a terjedését.
A NATO kibervédelmi központja szerint a Petya elindítása politikai támadás volt, ami egy szövetséges ország szuverenitása ellen irányult. Emiatt életbe léphet a Washingtoni Szerződés 5. cikkelye, ami a válaszcsapás előszobája.
Kedden kezdett fertőzni a legújabb, Petya nevű zsarolóvírus, a kiberbiztonsági szakemberek szerdára azonban megtalálták a megoldást, amivel meg lehet állítani a terjedését.
A szokásosnál sokrétűbb az a folyamat, amely a kedden délután kitört kibertámadás során történik a megfertőződő számítógépekkel.
Jelenlegi ismereteink szerint Ukrajnából indult, az országban komoly rendszereket bénított meg, majd úgy tűnik, globálisan beütött egy kibertámadás kedden délután. A miniszterelnök-helyettes szerint minden kormányzati számítógép képernyője elsötétült, a kijevi Borispol repülőtér rendszere lefagyott, és bankok is érintettek.
Érintett Ukrajna kormánya, több bank és vállalat, valamint a kijevi repülőtér. A BBC szerint világméretű a támadás, többek között Nagy-Britanniából és Dániából is érkeztek hibajelzések.
A képviselők és a személyzet levelezéséhez próbáltak hozzájutni ismeretlenek, akik komoly és kitartó támadássorozatba kezdtek a brit parlament rendszere ellen.
Az Obama-adminisztráció tudott a támadásokról, de nem akart ezzel beavatkozni a választási folyamatba, állítja a volt Obama-miniszter.
Az egész országban egy szervezet és egy magánszemély tett feljelentést az elmúlt egy hónapban a május közepén beütő globális kibertámadás miatt.
A WannaCry-para után hamarosan újabb, globális kibertámadás érheti el a világot – figyelmeztet a Microsoft. A vállalatnál olyannyira komolyan veszik a dolgot, hogy ismét minden Windows-verzió frissítést kap, egy hónapon belül másodjára még az évek óta nem támogatott Windows XP is.
Első látásra pénztárcabarát megoldásnak tűnik hamis/kalóz/feltört Windowst tenni a számítógépekre, pár tízezer forintot "megspórolhat" vele az ember. De ami elsőre olcsó, az másodikra már lehet, hogy nagyon drága lesz – és erre éppen az elmúlt időszak szolgált egy elég jó bizonyítékkal.
A Symantec szerint is az Észak-Koreához köthető Lazarus dobása volt a WannaCry.
A G Data kiberbiztonsági cég információi szerint Németországban fizetős parkolóházakat bénított meg a WannaCry zsarolóvíros, amelyről még mindig nem tudni biztosan, hogyan terjedt el ilyen gyorsan. Azt viszont már sejteni lehet, hogy ez csak a kezdet volt.
Még több sebezhetőség közzétételét ígéri júniustól a Shadow Brokers. Ez a hackercsoport hozta nyilvánosságra azt a sebezhetőséget, melyet kihasználva a WannaCry bejuthatott a számítógépekre.
Gyakran vádolják Oroszországot hackertámadásokkal, a mostani, kis túlzással az egész világon átsöprő kibertámadással kapcsolatban azonban Putyin mossa kezeit: semmi közük hozzá az oroszoknak.
Néhány száz rendszerbe jutott be a hétvégét végigromboló zsarolóvírus Magyarországon, legalábbis a a Kormányzati Eseménykezelő Központ rendelkezésére álló információk szerint. Az állami szerveknél is bepróbálkoztak, némi sikerrel.