Minden joggal mondhatjuk, hogy a másfél hete elszabadított WannaCry zsarolóvírus a világ eddigi legnagyobb kibertámadása volt. A vírusírók a Windows egyik sebezhetőségét használták ki, a számítógépbe bejutó kártevő aztán titkosította, majd a váltságdíj megfizetése hiányában törölte szinte az összes fontos fájlt. Sőt, többeknél még a több tízezer forintos váltságdíj megfizetése után is törlődtek a fontos állományok.
A finn F-Secure szerint a legnagyobb mértékben az orosz és a kínai felhasználókat érintette a támadás. Mint mondják, nem véletlenül, a két országban ugyanis rengeteg olyan számítógépet használnak, amin az eredeti Windows feltört (kalóz) változata fut – amit, valljuk be, sokan itthon sem vetnek meg. Emiatt aztán hiába adott ki a Microsoft már jóval korábban egy olyan frissítést, ami a vírus által kihasznált biztonsági lyukat tömte be, és hiába adtak ki vészfrissítést még az XP-re is, a kalózmásolatok között rengeteg az olyan, amelynél a szoftverfrissítések nem töltődnek le a gépre és nem is lehet telepíteni azokat. Így aztán az ilyen gépek még nagyobb veszélyben vannak egy ilyen vírustámadáskor.

A vírustámadás Indiát is nagy mértékben érintette. A The Software Alliance tavalyi felmérése szerint ugyanis míg Kínában a gépek 70, az oroszoknál pedig 64 százalékán fut kalózprogram, addig Indiában ez az arány 58 százalék.
Az Engadget beszámolója szerint Kínában még az egyetemek egy része is feltört Windowst használ, így nem csoda, hogy 40 ezer intézmény – köztük rendőrörsök és az állami olajvállalat, a PetroChina munkaállomásai is megfertőződtek.
Mit tegyen, hogy ne menjen rá a gépére a WannaCry vírus, és más hasonló sem? És mit tehet, ha már ott van? Itt találja a fontos tudnivalókat.
Követjük a fejleményeket. Ha tudni szeretne a legfrissebb infókról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.