Angliai magyar kórházigazgató a magyar egészségügy csődjéről
A magyar egészségügy bajairól mesél a friss HVG-ben egy idegenbe szakadt kórházigazgató.
A magyar egészségügy bajairól mesél a friss HVG-ben egy idegenbe szakadt kórházigazgató.
Szegénykórházat állítottak fel a Nemzetgazdasági Minisztérium előtt, beharangozandó a július elsejei egészségügyis tüntetést. Állítólag nagy a baj, de már húsz éve az, dacára a rendszeres tüntetéseknek. De miért sikertelenek a tüntetések?
Június 23-án "szegénykórházat" állítanak fel az egészségügyi dolgozók az NGM előtt, ahol bemutatják a magyar egészségügy jelenlegi és - a beavatkozás híján - jövőbeli állapotát. Július 1-jén pedig újabb tüntetést tartanak az egészségügyben dolgozók, akik szerint a jövő évi költségvetés nem rendel elég forrást a biztonságos betegellátás megteremtéséhez.
A kormány tavaly év végén meghirdetett várólista-csökkentési programja azokra a beavatkozásokra koncentrál, ahol a legtöbben állnak sorba. Hatmilliárd forintot költenek a programra, több mint 60 ezer ember érintett.
Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter szerint a spontán szegregáció káros folyamat, amelyet meg kell állítani, és lehet, hogy olyan iskolaközpontokat hoznak létre, ahová buszokkal szállítják a diákokat. Arról is beszélt, hogy a nyolcosztályos gimnáziumokat szerinte nem fogadta be az iskolarendszer, és arról is, hogy a magyarok túlzottan kórházorientáltak, pedig gyógyulni nem csak ott lehet.
Terjed az influenza, emiatt tilos a látogatás több egészségügyi intézményben. Teljes látogatási tilalmat rendelt el például a Bethesda Gyermekkórház, továbbá részlegesen korlátozzák a látogatást a Magyar Honvédség Egészségügyi Központban. A múlt héten 47 600 ember fordult orvoshoz, szemben az azt megelőző heti 16 400-zal.
Megdupláznák a lombikbébi-beavatkozásra fordítható támogatást – mondta az egészségügyért felelős államtitkár hétfőn a Kossuth rádió 180 perc című műsorában. Zombor Gábor azt ígérte, hogy tárgyalnak majd érintett intézetekkel arról, pontosan hogyan változzon pontosan a finanszírozás.
Újabb lefaragás jöhet az egészségügyben: a Népszabadság szerint nyolc-tízezer embert küldhetnek el az ágazatból a kórházi kapacitások újraelosztása miatt. Részlegeket, telephelyeket, osztályokat zárhatnak be. Adminisztratív és műszaki dolgozókat, kisebb mértékben ápolókat és orvosokat is érinthet a leépítés.
A legtöbb, 82 milliárd forintot is meghaladó kifizetetlen számlát, ezzel a tartozások majdnem 70 százalékát kórházak, iskolák, kulturális intézmények tolják maguk előtt, a legnagyobb adósságterhet továbbra is a kórházak viselik.