Ki tudja, hol áll meg az olaj ára
A hétfői napon is folytatódott az olaj árának zuhanása: a WTI típusú kőolaj hordónkénti ára 46 dollár is benézett, erre legutoljára 5 és fél éve volt példa.
A hétfői napon is folytatódott az olaj árának zuhanása: a WTI típusú kőolaj hordónkénti ára 46 dollár is benézett, erre legutoljára 5 és fél éve volt példa.
Öt éve, a világgazdasági válság óta nem volt olyan, mint ami most történt: az európai gazdaság legerősebb körénél csökkentek az árak. Az EU-ban a gazdaság nem túl acélosan teljesít, ez pedig felidézheti a durván harminc éve ugyanezekkel a bajokkal küszködő Japán példájának megismétlődését. Van mitől tartanunk?
A kőolaj, a földgáz és a szén nagy részét a föld mélyén kellene hagyni a globális felmelegedés megállítása érdekében – állapította meg egy brit tanulmány.
Megállíthatatlanul esik az olajár, a WTI a lélektaninak számító 50 dollár alá került a februári határidős árat nézve. Az olajpiacon a negatív érzések egyre inkább felülkerekednek, és adott esetben már extrém opciók is megjelennek. Például a júniusi lejáratú, 20 dolláros kötési árú opciókban is látszik már aktivitás. A 20 dolláros olajár-várakozás azt jelentené, hogy Magyarországon 200 forint körüli szintre esne a 95-ös benzin kiskereskedelmi ára.
Tovább csökkent a kőolaj ára hétfőn a nemzetközi piacokon a magas kínálat, az alacsony kereslet és a dollár árfolyamának erősödése miatt, a Brent kőolaj hordónkénti ára 55,16 dollárra esett, utoljára 2009 májusában volt ilyen alacsony.
Rekordszintre nőtt tavaly az orosz olajtermelés, miközben csökkent a kőolaj exportja.
Lett euró, német minimálbér, olajár, Déli Áramlat, kakaskodó oligarchák által kirobbantott bolgár bankválság, államcsőd, rubel, megint a görögök, ebolajárvány, uniós gazdasági ösztönző csomag, kínai és japán növekedési gondok, banki gigabírság. Többek között ezekről is szólt 2014 a nemzetközi gazdaságban.
Oroszország csaknem 18 százalékkal növelte a gázolaj exportját novemberben az előző hónappal összevetve, benzinexportja pedig 2,9 százalékkal emelkedett az orosz energiaügyi minisztérium által közölt adatok szerint.
A Kőolajexportáló Országok Szervezete (OPEC) akkor sem mérsékelné olajtermelését, ha a nyersolaj hordónkénti ára 20 dollárra csökkenne - mondta Szaúd-Arábia olajipari minisztere.
Terjedelmes összeállítást közölt a BBC arról, hogy az olcsó kőolaj az Egyesült Királyság olajiparát is kezdi hazavágni, a cégek embereket küldenek el, és befektetéseket állítanak le. Egy iparági szakember szerint a szektor hatalmas válságban van.
Rubeljegyzés, olajár, forint-euró árfolyam, szegénységi statisztikák, egyenlőtlenségek növekedése, az amerikai bérek beragadása. Közeledik az év vége, így számba vettük, hogy 2014-ben melyek voltak azok az adatok, melyek akár negatív, vagy pozitív irányban ütöttek nagyot. Az idei év chartjaiból szemezgettünk.
Borzasztó vicc terjed az interneten, melyben a kőolaj ára, a rubel zuhanása és Vlagyimir Putyin is egyszerre szerepel.
Közel 9 százalékkal csökkent a héten a Brent kőolaj hordónkénti ára. A júniusi 115 dolláros hordónkénti ártól már nagyjából 45 százalékkal van elmaradva.
A fogyasztóknak öröm az olcsó kőolaj, ám a fő kitermelő országokban jelentős kockázatok alakulhatnak ki a jelenlegi kőolajárak miatt.
Az olajárak nyár óta tartó meredek esése azt eredményezi, hogy 316 milliárd dollárral kevesebb bevétele lesz a Kőolajexportáló Országok Szervezetének (OPEC) tagországainak, amelyek ezért visszafogják külföldi befektetéseiket, csökkentve a világpiacon jelen lévő pénzmennyiséget –
A kurdisztáni régió kormánya kifizetett bruttó 15 millió dollárt a Mol partnerének, a Gulf Keystone Petroleum Limitednek az olajexport részbeni ellenértékeként.
Oroszország nem fogja vissza jövő évi olajtermelését annak ellenére sem, hogy csökken a kőolaj ára - jelentette be az orosz energiaügyi miniszter, miközben a legnagyobb orosz olajcég vezetője 70-75 dolláros jövő évi hordónkénti olajárra számít.
Miután tegnap a Kőolaj-exportáló Országok Nemzetközi Szervezete nem csökkentette kitermelési kvótáját, négy éve nem látott szintre esett a kőolaj ára. A zuhanás ugyanakkor nem állt meg: az amerikai könnyűolaj hordónkénti ára már 68 dollár körül jár. Oroszországban eközben lehet, hogy át kell vizsgálni a jövő évi költségvetés tervezetét a mostani fejlemények tükrében.
Nem csökkentette kitermelési kvótáját csütörtökön a Kőolaj-exportáló Országok Nemzetközi Szervezete. Mindez azt jelenti, hogy tovább csökkenhet a kőolaj, így az üzemanyagok ára is.
Oroszország rohamtempóban fejleszti hadseregét, folyamatosan az európai NATO-tagállamok környékén járőröznek gépei. A védelmi szektorba öntött pénzek rohamos emelkedésének ugyanakkor az orosz gazdaság lassulása, a kőolaj árának zuhanása gátat szabhat. Vlagyimir Putyinék most felrakták a csizmát az asztalra, ami inkább a gyengeség jele lehet. Oroszország nincs jó helyzetben.