Durván olcsó benzinárak jöhetnek

Nem csökkentette kitermelési kvótáját csütörtökön a Kőolaj-exportáló Országok Nemzetközi Szervezete. Mindez azt jelenti, hogy tovább csökkenhet a kőolaj, így az üzemanyagok ára is.

  • hvg.hu hvg.hu
Durván olcsó benzinárak jöhetnek

Nem csökkentette kitermelési kvótáját csütörtökön a Kőolaj-exportáló Országok Nemzetközi Szervezete (OPEC) – írja a Bloomberg. A szervezet 30 millió hordó/napon hagyta a kitermelési kvótát. A Brent típusú kőolaj ára a hírre 75 dollár alá esett, erre pedig 2010 szeptembere óta nem volt példa. Ez pedig azt jelentheti, hogy tovább csökkenhet az üzemanyagok ára.

AFP / Alexander Klein

Az olajárak azután zuhantak be idén, hogy az Egyesült Államokban felfutott a nem konvencionális kitermelés, három évtizede nem látott mértékűre futott fel az olajbányászat. Az OPEC korábban úgy reagált az árak zuhanására, hogy visszafogta a kitermelést, ám most azt látják, hogy koránt sincsenek olyan hatással már a piaci árakra, mint évekkel ezelőtt (még ők a legnagyobb szereplők, de csökken piaci részesedésük). A szervezet most úgy igyekszik megtartani, esetleg bővíteni pozícióit, hogy megszórja olcsóbb olajjal a világpiacot, így veszteségessé tehetik a csak drágábban kitermelni tudó amerikai cégeket, és végül ők hasítanának ki nagyobb szeletet a tortából.

Csakhogy az árversenyt a fő kitermelő országok közül több nem igazán bírja szusszal. Az OPEC-tag Venezuelában majdnem 11 éves mélyponton található a devizatartalékok szintje, az ország elnöke szerint pedig 100 dollár/ hordó lenne az olaj fair ára. A nem OPEC-tag Oroszországban 104 dolláros hordónkénti árnál lenne egyensúlyban a költségvetés, ezalatt komoly veszteségeket kénytelenek elkönyvelni – próbáltak is lobbizni az OPEC-nél a kitermelés visszafogásáért –, ez pedig párosulva az ukrán válsággal és következményeivel még jobban szűkíti Putyinék pénzügyi mozgásterét, lehetőségeit.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?