Nemzetközi lapszemle: Orbán áthangolta üzeneteit az EU-pénzekért folyó alkudozásban
Amerika a szemét és a fülét is kölcsönadta az ukrán demokráciának, de további támogatások kellenek a győzelemhez, még az "őszi sár" előtt. Szkopje harmadszor is kéri a magyaroktól az elítélt volt miniszterelnök, Nikola Gruevszki kiadását. Válogatás a világsajtó írásaiból.
Spiegel: Az Európai Bizottság megvonna némi pénzt Magyarországtól, de nem túl sokat
A lap úgy értesült, hogy Brüsszel vasárnap szankciókat kíván javasolni a jogsértések miatt. A nyár közepén az illetékes biztos három támogatási program 70 százalékának a befagyasztását vetette fel, ami azt jelentené, hogy a hosszú távú költségvetésben szereplő 34 milliárd euró kb. 20 százaléka úszna el. Nemzetközi jogászok ugyanakkor nemrégiben azt követelték, hogy az EU egy fillért ne adjon Orbán Viktornak.
Ennél sokkal enyhébb az előkészületben lévő intézkedés, mert a magyar vezetés egy sor reformot lengetett be a jogállami gondok orvoslására. És ezt a Bizottság láthatóan figyelembe kívánja venni. Két napja a költségvetési biztos igen dicsérően szólt EP-képviselők előtt a magyar reformtervről.
Moritz Körner, német liberális képviselő ugyanakkor nagyon ildomosnak tartja, hogy a Fidesz valóban lényegesen javítson a demokratikus normák állapotán, bár kétli, hogy ez tényleg bekövetkezik. Hiszen bizonytalan, hogy az elképzelésből mennyi válik valóra, és hogy mennyire lesz hatékony az új rendszer. Azt viszont nagyon rosszalja, hogy ily módon akár már november közepén utalhatják a pénzt, beleértve a koronaalapot.
Egyesek ugyanígy vélekednek a végrehajtó testületben is. Azon kívül a magyar javaslat még akkor sem oszlatna el minden aggodalmat, ha teljes mértékben megvalósul. Ráadásul lehetetlen, hogy vasárnapig az Országgyűlés elfogadja az idevágó törvényeket. Már csak ezért is biztosra vehető, hogy a Bizottság három nap múlva a pénzek felfüggesztését kezdeményezi.