Nemzetközi lapszemle: Fareed Zakaria Kijevben járt, és megértette az ukrán frontsikerek titkát
Brüsszel adna is pénzt Budapestnek, meg nem is. Újabb magyar nem, 26 uniós igen ellenében. A szabad országok erősebbek, mint ahogy gondolják, az autokráciák pedig gyengébbek, mint hisszük róluk. Válogatás a világlapok írásaiból.
Der Standard: Osztrák politikusok az EU és Magyarország vitájáról
Az osztrák konzervatívok egyik strasbourgi törvényhozója úgy ítéli meg, hogy eredményre fog vezetni a Magyarország ellen folyamatban lévő feltételességi eljárás. Lukas Mandl szerint a magyar emberek megérdemlik a jogállamiságot. „A helyzet csak egyre rosszabbra fordul, a demokrácia szemünk láttára esik szét” – jelentette ki Bettina Vollath az osztrák szociáldemokratáktól.
Az ausztriai zöldek nevében Monika Vana azt sürgette, hogy a Bizottság csak akkor járuljon hozzá a szubvenciók folyósításához, ha teljes mértékben teljesültek jogállami ajánlásai, és a magyar kormány végrehajtotta az Európai Bíróság összes, idevágó határozatát. Ezen felül azonnal meg kell torolni, ha lopják az EU pénzét.
Ugyanakkor a szélsőséges Osztrák Szabadságpárt EP-frakcióvezetője, Harald Vilimsky szégyennek nevezte az Európai Parlament tegnapi állásfoglalását. Mint mondta, a jelentés kipellengérezi a magyar demokráciát, de egyetlen jogsértést sem bizonyít.
Guardian: A bírálók attól félnek, hogy Brüsszel bedől a magyar kormány kozmetikai változtatásainak
Gyakorlati hatása nincs, hogy az EP elítélte Magyarországot, ám fokozza a nyomást az EU-ra, hogy ne adja oda az Orbán-kormánynak a korrupciós aggályok miatt befagyasztott pénzeket. Orbán ugyanakkor arról igyekszik meggyőzni a Bizottságot, hogy annak utalnia kell a gazdasági újjáépítési alapból a jó egy éve felfüggesztett 4,64 milliárd eurót. Egyben próbálja kivédeni a folyamatban lévő eljárást, amelynek eredménye az lehet, hogy lemondhat a 24,3 milliárdos felzárkóztatási alap egy részéről.