Deutsche Welle: A hivatalos Magyarország habzik a dühtől, de miért?
A már-már szokásosnak nevezhető menetrend: a német televízió kifigurázza a magyar miniszterelnököt, Kovács Zoltán államtitkár pedig megforgatja kommunikációs bunkósbotját.
A már-már szokásosnak nevezhető menetrend: a német televízió kifigurázza a magyar miniszterelnököt, Kovács Zoltán államtitkár pedig megforgatja kommunikációs bunkósbotját.
Egy igen tekintélyes amerikai közgazdász úgy látja, hogy szép lassan el fog aludni az unióban a mostani felzúdulás a jogállam körül, mert sokkal fontosabb, hogy a déli tagállamok gazdaságilag felzárkózzanak az északiakhoz és a közeljövőben ez köti majd le az EU figyelmét.
A lengyel kormány a hatalom megtartásáért még saját gazdaságát is büntetné, azonban az Uniónak nem szabad engednie a zsarolásnak és megálljt kell parancsolnia, mondja a lengyel Gazeta Wyborcza újságírója.
Árulkodó, hogy a magyar miniszterelnök ismét túszul ejti az uniót, csak ne kelljen elfogadnia a jogállami feltételeket, és még az sem érdekli, hogy ily módon saját népe esik el a támogatástól, noha arra igen nagy szüksége volna a koronaválság kellős közepén. Így látja a helyzetet Katarina Barley volt német igazságügyi miniszter, az Európai Parlament alelnöke.
Hogy Orbán Viktor igyekszik megakasztani az uniós költségvetés, illetve a segélycsomag elfogadását, az a kétségbeesésről árulkodik, mert a kapcsolódó jogállami mechanizmus a kormányfő politikai modelljét fenyegeti.
Miért akar vétózni Orbán Viktor a jogállami szabályozás miatt, ha minden rendben van a magyar demokráciával, ahogy azt gyakran állítja – teszi fel a kérdést a Néppárt frakcióvezetője a legolvasottabb német lapban.
A német értelmiség lapja azt tanácsolja Brüsszelnek, hogy valahogy kászálódjon ki a magyar és lengyel vétó nyomán előállt helyzetből, mert az igen súlyos következményeket vonhat maga után.
Az amerikai lapban megjelent írásban az áll, hogy megfelelő jogi eszközök híján az unió maga sem tudja, hogyan mászhat ki a csávából a gigantikus helyreállítási alap blokkolása után.
A nagyobb bajban a lengyelek vannak, mert az EU elleni harcukban Orbán Viktor - ahogy már korábban is volt ilyen - nem állna melléjük, amikor a gigantikus uniós pénzek megszerzéséről van szó.
Ha a még hivatalban lévő amerikai elnök nem fogadja el a választói akaratot, azzal az olyan populistáknak mutat példát, mint Orbán vagy Morawiecki, írja a New York Times szerzője.
Hárman is feljelentést tettek, amiért a kancellárt nem engedték be a tüntető diákok, a rendőrség szerint azonban nem sérült a személyi szabadsága.
A címben szereplő kérdést a New York Times teszi fel és mindjárt meg is válaszolja: lehet, hogy a demagóg politikusok elvesztették a bajnokukat, de nem változtak azok a gazdasági, társadalmi és politikai gondok, amelyeknek a hatalmukat köszönhetik.
Az új amerikai elnök hatalmas feladatok előtt áll, mind odahaza, mind a világban, de minden adottsága megvan ahhoz, hogy túljusson ezeken a gondokon. Így látja a helyzetet Timothy Garton Ash, az Oxfordi és Stanfordi Egyetem tanára.
Az ismert politológus, Ian Bremmer arra számít, hogy a szenátus nem lesz a demokratáké, így sok fontos intézkedést az új elnök nem fog tudni elfogadtatni, Trump pedig 2024-ben akár vissza is térhet.
A jogállamiság és a pénzügyek összekapcsolásáról az Európai Parlament és a tagállamok között született megállapodást kommentálják szerte a kontinensen, öt jelentős lap cikkeit szemléztük.
A kiélezett amerikai elnökválasztási küzdelemmel foglalkozik most a világsajtó. Egyvalamiben egyetértenek: az Egyesült Államok jövője bizonytalan.
Veszedelmes az emberi jogok kapcsán zajló háborúskodás Közép-Európában, de az EU nem engedheti meg magának, hogy győzelemhez segítse Oroszországot ezen a fronton. Erre hívja fel a figyelmet a lengyel abortusztilalom kapcsán az American Enterprise Institute két kutatója.
A liberális demokráciát nagy gondok nyomasztják belülről, köszönhetően többek közt a lengyel keresztény fundamentalistáknak, valamint a cinikus magyar „keresztényeknek”, írja az osztrák lap.
Biden sikerével bealkonyulhat a populizmusnak Európában, mert Orbán, Kaczynski, Salvini és Le Pen onnantól kezdve bújhatna többé Trump mögé - mondta a luxemburgi diplomácia vezetője a Frankfurter Rundschaunak.
A trumpizmus túléli névadóját, Trump esetleges bukása után sem pukkad ki a populista lufi, mondja a brit lap elemzése.