Spiegel: Pofonba szaladhat Várhelyi Olivér
Korántsem biztos, hogy a magyar uniós biztost meg is fogják választani. Ha Várhelyi valóban bukik, Orbán új jelöltet állíthat.
Korántsem biztos, hogy a magyar uniós biztost meg is fogják választani. Ha Várhelyi valóban bukik, Orbán új jelöltet állíthat.
Egyes források szerint a két politikus között igen szoros a kapcsolat, eszmecseréjük gyakori és részletekbe menő, kiterjed a politikai, illetve kormányzati stratégia alapvető kérdéseire.
Egy nappal az amerikai elnökválasztás előtt természetesen ez az esemény áll a nemzetközi sajtó fókuszában. Ezzel foglalkozik a Bloomberg mellett a többi közt a Die Welt, a Washington Post és a Spiegel is. Utóbbinak az a Richard Haas nyilatkozott, aki Jimmy Carter, Ronald Reagan, valamint a két Bush mellett is dolgozott tanácsadóként. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
A magyar politika új csillaga, a Tisza Párt nemzeti-konzervatív elnöke megbuktathatja Orbánt, habár nemigen kínál alternatívát. Így értékeli a Die Pressében megjelent kommentárban Rásky Béla történész, aki éveken át volt a holokauszttal foglalkozó bécsi Wiesenthal Intézet munkatársa.
Az amerikai konzervatívok egymásnak adják a kilincset Magyarországon, de vajon tényleg olyan fontos a magyar miniszterelnök szerepe? Erről ír elemzésében az amerikai hírügynökség.
Politikai értékelések már jócskán voltak, most büntető- és alkotmányjogász is beszélt az állami posztot nem betöltő Herbert Kickl és Orbán két napja aláírt együttműködési megállapodásáról. Diplomácia dilettánsának minősíti Orbán Viktort a Spiegel kommentárja. Amerika sorsdöntő választásával foglalkozik vezércikkében a Financial Times. Fareed Zakaria szerint az USA olyan kísérlet felé tart, amelynek a tétje, vajon kitartanak-e az intézmények, a fékek és ellensúlyok. Nemzetközi lapszemle.
Az Unió döntésképtelen, Orbán Viktor jelentős súlyhoz jut – elemez a Die Welt. Napjainkban a populizmus fenyegeti a demokráciát, de le lehet győzni – foglal állás a Washington Post. Az Economist Kamala Harrisre szavazna az amerikai elnökválasztáson. Nemzetközi lapszemle.
A német nyelvű sajtó alaposan kivesézte az Unió soros elnöki tisztét is betöltő magyar miniszterelnök szereplését a Putyin-barátok bécsi “békecsúcsán, illetve találkozóit az Osztrák Szabadságpárt politikusaival.
Ursula von der Leyen bizottsági elnök programja inkább a szélsőjobb követeléseinek felel meg, semmint az Európa-barát erőknek tett ígéreteknek, írja a Le Monde-ban egy párizsi elitegyetem uniós joggal foglalkozó professzora.
Németország kulcsszerepet fog betölteni Ukrajna jövőben, állítja a Financial Timesban cikket közlő szakértő. Kudarcot vallott Ali Hámenei iráni elnök 30 éves nemzetbiztonsági stratégiája, ami azon alapult, hogy közvetítők útján háborúzik a zsidó állammal. Az oroszok sem tudnak az örökkévalóságig harcolni, ám a Nyugat attól fél, hogy Ukrajna előbb összeomlik, írja az Economist. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Rendkívül veszélyes fordulatot jelez Phenjan és a világ viszonyában, hogy Észak-Korea szerepet vállal az ukrajnai háborúban, írja Gideon Rachman, a Financial Times elemzője. Orbán Viktor és az amerikai republikánusok kapcsolatáról ír a Le Figaro. A közel-keleti helyzettel foglalkozik a Wall Street Journal, a Washington Post és a Guardian. Cas Mudde bevallja, fogalma sincs, ki nyeri nem egészen egy hét múlva az amerikai választást. Szép, új világ felé araszol öt Oroszországgal határos közép-ázsiai ország, írja a Financial Times. Számos lap, a többi közt a Die Welt elemzi a grúziai választás utáni helyzetet és Orbán Viktor tbiliszi útját. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Kettős ügynöknek nevezte éles kritikájában a Spiegel egyik újságírója a magyar miniszterelnököt.
Hogyan lehet véget vetni a demokrácia hanyatlásának? Ezt a kérdést igyekszik megválaszolni az elismert szociológus. Szerinte időben kell lépni, és most jött el az idő.
Mások mellett a Spiegel, a Neue Zürcher Zeitung és a Washington Post is foglalkozik Orbán Viktor tbiliszi útjával. A Der Standard és a Kurier a magyar miniszterelnök ausztriai vizitjére reagál. Ha Andrej Babis győz jövőre, fennáll a veszélye annak, hogy Putyin közép-európai előőrse kiterjed Csehországra, írja a Politico. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Míg a többi uniós tagállam kétségbe vonja a grúziai választási eredményt, Magyarország miniszterelnöke gratulál az általa nagyszerűnek mondott győzelemhez, írja a német lap brüsszeli tudósítója.
Bacsa György, a Mol ügyvezető igazgatója védelmébe vette, hogy Magyarország továbbra is vásárol Oroszországtól olajat és földgázt. A grúziai választások eredményével foglalkozik a Bloomberg, a Die Welt és a FAZ. A Washington Postban közölt cikkében Max Boot megkongatja a vészharangot, szerinte az Irán ellen intézett izraeli támadás után háború fenyeget a Közel-Keleten. A Guardian vezércikke Kamala Harris mellett kampányol. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Yuval Noah Harrari a Financial Timesban arról ír, hogy jelenleg nem a Nagy Robotlázadástól kell tartani, hanem a digitális bürokratáktól.
Orbán Viktor jelzésértékű látogatása az osztrák parlament új, szélsőjobboldal elnökénél. Benjamin Netanjahu önjáróvá vált, Amerikának tennie kellene valamit ez ellen. Az Irán elleni izraeli megtorlás lehetséges következményei. Az amerikai elnöknek lépnie kellene Ukrajna ügyében. Shakespeare-t idéző a lengyel belpolitikai gondok. Témák a világsajtóból.
Jean-Baptiste Chastand-t, a vezető francia lap közép-európai tudósítóját a korrupcióellenes harcáról ismert Hadházy Ákos parlamenti képviselő vezette körül Felcsúton és a hatvanpusztai Orbán-birtok környékén.
Angela Merkel nyomasztó örökségéről, Donald Trump fasiszta hajlamairól, Elon Musk millióiról, a hoppon maradt osztrák szélsőjobbról írnak a világlapok. Szombati válogatásunk.