Nemzetközi lapszemle: Orbán egóját csiklandozza, hogy Trump hivatkozási alapként tekint rá
A volt amerikai elnöknek imponálnak az olyan vezetők, mint a magyar miniszterelnök.
Frankfurter Allgemeine Zeitung
Orbán Viktor tönkreteszi a gazdaságot, a jobboldali-nemzeti kormány egyre nagyobb problémákat okoz, az államosítás plafonba ütközik az EU legkorruptabb országában – írta a lap bécsi tudósítója.
Az ország egyre inkább a kívülálló szerepkörébe helyezkedik az Európai Unióban. Orbán legutóbbi brüsszeli vendégjátéka megerősítette, hogy konfrontációban utazik. Évek óta ezt csinálja. Figyelmen kívül hagyja a jogállamiság normáit, illetve a közösség más alapelveit. Legutóbbi példa rá a kiskereskedelmi hálózatokra kivetett különadó. Emiatt az Európai Bizottság tíz napja kötelezettségszegési eljárást indított.
A hatalom főként a pénzügyek, az energia és a sajtó fölött gyakorol ellenőrzést, miközben az ország immár másodszor az utolsó helyet foglalja el a Transparency International korrupciós rangsorában. És az helyzet egyre csak romlik. Pedig túlkapások lényegesen visszavetik a növekedést.
Martin József, a civil szervezet magyarországi vezetője emlékeztet arra, hogy Magyarország az egy főre jutó GDP alapján már csupán a bolgárokat, horvátokat és románokat előzi meg az uniós tagállamok közül.
Richter Sándor a Bécsi Gazdasági Összehasonlító Intézettől arra hívja fel a figyelmet, hogy a magyar politika az utóbbi 14 évben igen erős befolyást gyakorolt a gazdaságra. Most pedig a választás közeledtével, a Tisza Párt felbukkanása miatt fennáll a veszély, hogy megint megindul az osztogatás. Ezért az elemző az infláció megugrásától, a forint meggyengülésétől és nagyobb államháztartási hiánytól tart.
Frankfurter Rundschau
Orbán Viktor, mint ismert, Donald Trumpnak drukkol az amerikai elnökválasztáson. Lázas izgalommal várja november 5. eredményét, viszont mivel jelenleg egyben ő az EU soros elnöke és így viszonylag széles jogkört élvez, valószínűleg nem nagyon izgatja, milyen mértékben szigetelődött el az állam- és kormányfők között.
Alighanem csiklandozza az egóját, mennyire kiemelten kezeli őt Trump és milyen elismerően nyilatkozik róla. A volt amerikai elnök valóban komoly példaképet lát az Unió leginkább vitatott politikusában. Utóbbi viszont a jelek szerint meg van győződve arról, hogy a másik beváltja szavát, pl. az ukrajnai háború befejezéséről tett hangzatos kijelentései ügyében.
Hegedűs Dániel, a Német Marshall-alapítvány regionális igazgatója ugyanakkor azt mondja, hogy a magyar kormány oroszbarát álláspontja az utóbbi két évben többet ártott az EU-n belül és jobban elszigetelte Magyarországot, mint az előző 12 év az országot autokráciává formáló folyamata.
Azon kívül általános a vélemény, hogy az Orbán-kabinet trollkodásra használja a soros elnökséget. Ám bizonyos körökben mégis hat. Sajnálatos módon azt látni, hogy a politikai spektrum szélén, főként a jobboldali-radikális pártok körében meglehetősen erős hálózatot alakított ki a Fidesz.