Le Monde-elemzés: Miként befolyásolja Orbán Trump kampányát?
Az amerikai konzervatívokat elbűvöli, hogy a magyar miniszterelnök 14 éve kézben tartja a hatalmat.
Az amerikai konzervatívokat elbűvöli, hogy a magyar miniszterelnök 14 éve kézben tartja a hatalmat.
Orbán Viktor előszeretettel beszél mostanában a Magyarország függetlenségét érő támadásokról, átvéve autoriter államok szóhasználatát – írja cikkében a német lap.
A lap tudósítója szerint Orbán Viktor ösztökéli ’56 történetének átírását, hogy ily módon igazolja, miért utasítja el Kijev katonai támogatását. Ezzel a Fidesz lelkének egy része elvész – azt pedig Magyar Péter veheti át.
Trump megdöbbentő kijelentéseket tesz az amerikai polgárháborúról és egy néhai golfjátékos péniszéről értekezik a kampánygyűlésen. Amerika és Európa viszonyának nem tenne jót, ha Trump lenne az elnök. A volt elnököt támogató milliárdosok nem látják, mibe ártják bele magukat. A befogadásnak vége, a gyűlölet vette át a terepet az EU-ban. Netanjahu túl messzire merészkedik, miközben a szakadék szélén táncol. Például ezekről a témákról lehet olvasni a világlapokban. Nemzetközi lapszemle.
Borbáth Endre, a Heidelbergi Egyetem oktatója úgy tartja, öt-hat év múlva még sokkal több jobboldali párt lesz.
Senki se higgye, hogy Donald Trump megszelídül, ha újra bekerül a Fehér Házba, mondja a neves princetoni politológiaprofesszor a közelgő amerikai elnökválasztás apropóján készült interjúban a Die Zeitnek.
Korunk egyik legtekintélyesebb közgondolkodója szerint a mesterséges intelligencia nagy veszélyt jelent a világra. A Die Weltben azt is kifejti, hogy erősebben kell szabályozni a közösségi médiát.
Az észak-koreai katonák felbukkanása sokat nem változtat az erőviszonyokon Ukrajnában, ám a politikai vonatkozás riasztó, írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung. A NATO főparancsnoka szerint a katonai szervezetnek még jobban fejlesztenie kell az elrettentő képességét. Ugyanerről beszél a Daily Telegraphban Hamish Bretton-Gordon katonai szakértő. A Neue Zürcher Zeitung szerzője szerint az uniós menekültügyi reform még azelőtt összeomlik, hogy életbe lépne. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Ha Donald Trump és J. D. Vance kerül hatalomra, az nemcsak a demokráciát, hanem az Egyesült Államok népének jólétét is rombolja – írja kommentárjában a Der Standardban a Yale Egyetem Kelet-Európára szakosodott híres történésze.
A jelenlegi állás szerint néhány tízezer vokson múlik az amerikai elnökválasztás kimenetele, írja a Der Standard. A Guardian szemleírója szerint Netanjahunak most lehetősége volna lezárni a háborút és hazavinni a túszokat. A Világbanknak és a Valutaalapnak igazodnia kell a világban végbement változásokhoz, írja a Financial Times. Gazdasági katasztrófát eredményezett Kínában az egy gyerek-politika, állapítja meg a Wall Street Journal. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
A Hamász folytatni fogja harcát, Izrael sem fog várhatóan leállni.
Nyári béketurnéja után a magyar miniszterelnököt az Európai Unióban állítólag többen csupán árulóként emlegetik.
A megváltozott EU-s menekültpolitika aggasztó összefüggéseiről ír a Die Zeit. Sajtójelentések szerint a magyar állam tárgyalásokat folytat a Gazprommal a jövő évi gázszállításokról. Oroszország nem csak Ukrajnára veszélyes, és ezt Németországnak komolyan kellene vennie, írja a Frankfurter Rundschau. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
A mai uniós csúcson megpróbálják rávenni Orbán Viktort, hogy ne akadályozza Ukrajna megsegítését, de van más terv is, írja az EUobserver. Elismerően nyilatkozott Orbán Viktorról Edi Rama albán elnök. Az európai menekültpolitikával foglalkozik a Die Zeit, a Neue Zürcher Zeitung és a Le Figaro. Teljesen elhibázott Biden Közel-Kelet-politikája, írja a The Wall Street Journal. Az amerikai elnökválasztás közeledtével búskomorság telepszik Ukrajnára, állítja a The Washington Post.
Ha a tiltást nem lehet összehozni, akkor meg kellene adóztatni az oroszok gázát, így megszűnne Moszkva árelőnye az alternatív forrásokkal szemben, és a még mindig a Gazpromtól vásárló országok más partner után néznének.
A New York Times háromszoros Pulitzer-díjas Közel-Kelet-szakértője a jelenlegi helyzetből csakis úgy lehet megtalálni a kiutat, ha az amerikai diplomácia kreatív, ugyanakkor határozott eszközöket alkalmaz.
Kína gazdasági modellje fenntarthatatlan, írja a Wall Street Journal. Abszolút holtverseny látszik kialakulni az amerikai elnökválasztás hajrájában, mondja a Financial Times. Több lap, így a Die Zeit és a Wall Street Journal is az európai menekültpolitika változásával foglalkozik. Egy évvel a fordulatot hozott választási győzelem után elszállt a lelkesedés Lengyelországban, állapítja meg a Der Standard. Trumpban és Zelenszkijben több a közös vonás, mint ahogyan azt sokan gondolnák, írja a Washington Post elemzője. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
A veterán újságíró szerint a magyar miniszterelnök a képmutatás mestere.
Az európai politikai főáramlat vezetői pánikba estek a szélsőjobb sikerei láttán, és sietnek, hogy átvegyék annak drákói felfogását menekültügyben – írja a lap vezércikke.
Magyarországon eddig is megfordultak F–15-ösök és 16-osok, de többnyire csak átmeneti jelleggel, leginkább gyakorlatok során, írja a brit lap. Az EU meg van döbbenve Orbán makacsságán, mivel a politikus továbbra is blokkolja Ukrajna megsegítését, írja a Süddeutsche. Fico Orbán nyomdokaiban halad, amikor Pekingnek és Moszkvának udvarol, jelenti ki a Bloomberg. Franciaország és Németország Európa érdekében sürgősen vesse magát párterápiának alá, javasolja a Financial Times szerzője. A The Guardian szerint Izrael nem a nyugati civilizációt védi, a Hamász pedig nem vezeti az ellenállást. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.