KSH: tovább csökkent a munkanélküliség
Idén március-májusban 320 ezer volt a munkanélküliek száma, 37 ezerrel kevesebb, mint egy évvel korábban. A munkanélküliségi ráta 1,0 százalékponttal 7,1 százalékra csökkent a KSH adatai szerint.
Idén március-májusban 320 ezer volt a munkanélküliek száma, 37 ezerrel kevesebb, mint egy évvel korábban. A munkanélküliségi ráta 1,0 százalékponttal 7,1 százalékra csökkent a KSH adatai szerint.
7,6 százalékra csökkent a munkanélküliségi ráta Magyarországon 2015 február-április időszakában.
Százezer fő alá csökkentené az Együtt a közmunkások számát, amelyhez az államnak hat hónapra szóló munkanélküli biztosítást, illetve átképzési és mentorprogramot kellene indítania, for- és nonprofit cégekkel leszerződnie. Az átfogó tervek esetében még nem igazán látható, hogy részleteiben minderre pontosan honnan lenne forrás, de az Együtt szerint az elképzeléseiket a magyar valósághoz igazították, derült ki a reformot bemutató szerdai háttérbeszélgetésen.
Az idén az első negyedévben 348 ezer volt a munkanélküliek száma, 17 ezerrel kevesebb, mint egy évvel korábban. A munkanélküliségi ráta 0,5 százalékponttal 7,8 százalékra csökkent - jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
„A legszegényebbeknek is joguk van boldognak lenni, ha pedig nőkről beszélünk, ehhez az egyik legegyértelműbb út, ha szépnek, ápoltnak érezhetik magukat. Ha sikerül visszanyerni az önbizalmukat, minden könnyebben fog menni, a munkakeresés is” - állítja Lucia Iraci, a világ első szociális szépségszalonjának a tulajdonosa. Életfilozófiájával itt Budapesten, az Erzsébetvárosban is egyetértettek.
A fehérorosz elnök meglepő lépésre szánta el magát, amikor aláírta azt a rendeletet, amelynek alapján bírsággal sújthatják azokat, akik hosszú ideig nem találnak munkát. Folytatódik a hadjárat a foglalkoztatás "túlzott lazaságai" ellen.
A vevők dühöngenek, az alkalmazottak elkeseredettek, a tulajdonosok leszegett fejjel beállnak a pult mögé, hogy legalább csökkentsék veszteségeiket. Az új nyitvatartási rezsim a nonstop üzletekben mindenkinek rossz: a vásárlók nem tudják megvenni, amit akarnak, az alkalmazottak egy részét kirugdossák, akik marad(hat)nak, azok is elvesztik az esti/éjjeli többletpénzüket. Van, aki állítja, az önkormányzatnál kapott túlélési tippet.
Folyamatosan csökken a munkanélküliségi ráta az Egyesült Államokban, ám még mindig van egy mutató, mely ijesztően magas. Ez pedig a tartósan munkanélküliek aránya. Magyarországon is magas ez a mutató.
14 éves mélypontra zuhant az Egyesült Államokban az újonnan munkanélküli segélyért folyamodók száma. Az eurózóna országaiban mindeközben nem igazán muzsikálnak jól a munkaerőpiacok: 11 százalék felett van még mindig a munkanélküliek aránya.
A válságban rengeteg jó szakember került utcára, de önéletrajzaik szinte automatikusan a kukában landolnak. A cégek azokat a jelentkezőket szeretik, akiknek van munkájuk, de váltanának.
Tavaly szeptember-novemberben a munkanélküliek száma az előző év azonos időszakához képest 83 ezerrel 321 ezerre, a munkanélküliségi ráta 2,0 százalékponttal, 7,2 százalékra mérséklődött.
Lengyelországban minimálisan nőtt a munkanélküliség és 19 hónapon belül először csökkent a kiskereskedelmi forgalom novemberben.
Egy felmérés szerint a munkanélküliek mentális helyzetén nem segít, hanem egyenesen ront, ha unalmas, képzettségüknek nem megfelelő, lélekölő munkát végeztetnek velük. Hiába kerülnek be a munka világába, a rendszert hosszabb távon belülről rohasztja ez a fajta lélekrombolás.
Már az Európai Parlament is arról elmélkedik, hogy megfontolandó lenne bevezetni egy közös uniós munkanélküliségi ellátást, tompítandó a blokkon belüli szociális feszültségeket. Nem beszélve arról, hogy ezzel a válságba süllyedt országok gazdasági teljesítményét is javítani lehetne. A bökkenő az, hogy ez csak az eurózóna tagállamaira vonatkozna, és nem biztos, hogy a gazdagabb országok beraknának komoly összegeket a kalapba. Gond lehet továbbá az is, hogy igencsak szerteágazóak az uniós szociális, munkaerő-piaci rendszerek. Jöhetne a munkanélküliségi segély (egy része) Brüsszelből, vagy sem?
A Nemzeti Munkaügyi Hivatal feladatait január 1-jétől részben az NGM, részben a tisztifőorvosi hivatal veszi át. A kormány indoklása szerint a Nemzeti Munkaügyi Hivatal a korábbi struktúrában "nem képezett hidat a munkáltatók és az álláskeresők között".
Varga Mihály jó esélyt lát a munkanélküliség további csökkenésére. A nemzetgazdasági miniszter szerint A gazdaság teljesítménye és az államháztartás helyzete stabil Magyarországon, de azt is elmondta, hogy jövőre a közmunkaprogramok emelt szintű támogatást kapnak.
A július-szeptemberi 7,4 százalékról 7,1 százalékra csökkent a munkanélküliségi ráta augusztus-októberben, így a 15-74 éves korosztályban 319 ezer munkanélküli volt, 114 ezerrel kevesebb az egy évvel korábbinál - jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az Európai Bizottság kedden közzétette őszi gazdasági előrejelzését a magyar gazdaságról. A GDP idén 3,2 százalékkal nőhet, jövőre viszont 2,5 százalékra lassulhat a gazdaság növekedése. A munkanélküliség 8 százalék alatt stabilizálódhat, az infláció pedig 2016 környékére 3 százalékra kúszhat fel. A költségvetési deficit 2016-ra 2,5 százalékra mérséklődhet. A magas devizaadósság miatt viszont a forintárfolyam érzékenyen reagálhat a nagy jegybankok monetáris szigorítására, a gyenge külső kereslet pedig alacsonyabb növekedést és inflációt hozhat. Az orosz-ukrán válság esetleges elmélyülése viszont súlyos károkat okozhat Magyarországnak.
Egy év alatt 2,4 százalékponttal csökkent a munkanélküliség Magyarországon. A legfiatalabb korosztály körében a munkanélküliséget egy év alatt 6,1 százalékponttal sikerült visszaszorítani, de még így is 21,3 százalékuk nem dolgozik.
A Magyar Szegénységellenes Hálózat 2013-as kutatásából kiderül, hogy a közmunka-program a segélynél jobb, de szinte lehetetlenné teszi, hogy a részt vevők újra rendes, fizetett munkát keressenek, találjanak. A nemrég megjelent tanulmány alátámasztja azt is, hogy az elmúlt évek közmunka-programjai a statisztikajavításon kívül nem sok mindenre jók.