Médiatörvény: az Európai Bizottság további válaszokat kér
A magyar médiatörvényről az Európai Bizottság elnöke azt mondta, örül Orbán hozzáállásának, hogy hajlandó szükség esetén változtatni rajta.
A magyar médiatörvényről az Európai Bizottság elnöke azt mondta, örül Orbán hozzáállásának, hogy hajlandó szükség esetén változtatni rajta.
A magyar kormányfő az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén ismerteti a soros magyar EU-elnökség programját. Orbán Viktor beszéde kezdetén leragasztott szájú képviselők tiltakoztak a médiatörvény ellen.
Paul Lendvai szerint protokolláris szempontból problémamentes lesz a magyar EU-elnökség, de most történik meg első ízben, hogy az elnöklő állam az elnökségét nem fogja tudni felhasználni saját presztízsének növelésére. Az ausztriai publicista ezt a cseh rádióban szerdán sugárzott interjújában fejtette ki.
Guy Verhofstadt, az Európai Parlament (EP) liberális frakciójának vezetője nyilatkozatban üdvözölte, hogy az Európai Bizottság gyorsan fellépett a magyar médiatörvény ügyében.
Orbán Viktor szerdán az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén ismertette a soros magyar EU-elnökség programját. Beszédét követően heves vita alakult ki a tárgyalóteremben a magyar médiatörvényről. A hvg.hu élőben tudósított az eseményekről.
A meglehetősen nagy különbségek továbbra is megmaradtak a tárgyaló felek között – derült ki azon a kedd délutáni sajtótájékoztatón, melyet az EBESZ sajtószabadság-képviselője, a boszniai Dunja Mijatović és Kovács Zoltán, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium kormányzati kommunikációért felelős államtitkára tartott a médiatörvényről szóló megbeszélésük után. Mijatović szerint a „törvénynek nem elnyomnia kell a médiát, hanem elősegítenie az önkifejezés szabadságát”.
Barroso hangsúlyozta: függetlenül attól, hogy most Magyarország tölti be az EU soros elnöki tisztségét, az országot ugyanolyan tisztességes és elfogulatlan elbírálásban kell részesíteni, mint bármely más tagállamot.
A magyar politikai helyzetet elemezte hétfőn a The New York Times internetes kiadásában, kedden pedig az Európában megjelenő International Herald Tribune nyomtatott kiadásában megjelent írásában Judy Dempsey, a lap berlini tudósítója.
A magyarországi demokratikus erőket szeretné támogatni az UM! szlovákiai polgári kezdeményezés, amelynek néhány képviselője kedden délután tüntetett a pozsonyi magyar nagykövetség épülete előtt.
Bírálta az osztrák pénzügyminiszter a magyar médiatörvényt kedden Brüsszelben osztrák hírügynökségi jelentés szerint.
Parlamenti határozatban várhatóan nem rója meg a magyar médiatörvényt az EP Strasbourgban, miközben a néppárton kívül szinte az összes európai párt frakciója erősen ellenzi az új magyar szabályozást. Ennek fényében kemény ütközetekre számíthat a képviselők előtt az EU-elnökség terveit bemutató ülésen Orbán Viktor miniszterelnök.
Az új magyar médiaszabályozással kapcsolatban különösen problematikus az, hogy az új médiahatóság kizárólag olyan tagokból áll, "akiket a kormány támogat"; ez alááshatja a média pluralizmusát - mondta az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) sajtószabadság-képviselője, miután a kormányzati kommunikációért felelős államtitkárral egyeztetett az új magyar médiatörvényről kedden Budapesten.
Orbán Viktor keddi tárgyaló partnerei közt van Martin Schulz szocialista és Guy Verhofstadt liberális EP-frakcióvezető, valamint Rebecca Harms és Daniel Cohn-Bendit, a zöldek két társ-frakcióvezetője.
A médiatörvény körül kialakult nemzetközi botrány jelentősen szűkíti a kormányzat mozgásterét a további jogállam-korlátozó lépések tekintetében. Vezetői a teljes elszigetelődés és a visszavonulás közötti választásra kényszerülhetnek.
Csütörtökön elválik, hogy az eredeti tervek szerint Magyarországon rendezik-e az EU és az úgynevezett ACP-országok májusra tervezett konferenciáját, vagy a magyar demokrácia színvonalát illető nemzetközi kételyek miatt mégsem itt kerül rá sor.
A lengyel kormánynak a magyar médiatörvénnyel kapcsolatos vitában tanúsított visszafogottságáról írt keddi számában a Gazeta Wyborcza című tekintélyes lengyel napilap.
Alapvető félreértéseket kell tisztázni a médiatörvénnyel kapcsolatban, amely teljes mértékben a vonatkozó európai uniós irányelvre épül - emelte ki Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter kedden kiadott közleményében, amelyben összefoglalta az Európai Parlament szabadságjogokkal foglalkozó, valamint kulturális bizottságainak előző napi strasbourgi összevont ülésén elhangzott érvelését.
Aggályokat fogalmazott meg a magyar médiatörvénnyel kapcsolatban Neelie Kroes, a digitális kérdések és a média ügyeiben illetékes EU-biztos hétfő este Strasbourgban, az Európai Parlament (EP) polgári szabadságjogokkal, valamint igazságügyi és belügyi kérdésekkel foglalkozó bizottságának (LIBE) rendkívüli ülésén.
A magyar kormány képviselőivel tárgyal az új médiatörvényről az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) sajtószabadság-képviselője kedden Budapesten.
A nagycsaládosok egyesülete számára fontos, hogy az új médiatörvény a televízióban és a rádióban megtiltja olyan médiatartalmak közzétételét, amelyek súlyosan károsíthatják a kiskorúak szellemi, lelki, erkölcsi vagy fizikai fejlődését.