Az EU és 78 afrikai, karibi és óceániai fejlődő állam (utóbbiakat foglalja össze az ACP angol rövidítés) között több mint tíz éve létezik a fejlődő országcsoport uniós támogatásának keretét megadó úgynevezett Cotonou-egyezmény, amelynek alapján az Európai Parlament (EP) valamint az ACP-országok 78-78 törvényhozási képviselője évente kétszer közös konferenciát tart, az egyik alkalommal egy ACP-országban, a másik alkalommal pedig egy EU-tagállamban.
Január elején Charles Goerens liberális párti luxembourgi EP-képviselő, az EU-ACP parlamenti vegyesbizottságának egyik alelnöke levélben fordult Louis Michelhez, a vegyesbizottság belga liberális társelnökéhez, javasolva hogy töröljék a Budapestre tervezett e félévi vegyesbizottsági konferenciát, mivel az az alapítása óta síkra száll a jogállamiság, az alapvető szabadságjogok, köztük a sajtószabadság érvényesítéséért, a magyar hatóságok ezzel szemben eltávolodtak ezektől az elvektől.
Michel január 20-ra hívta össze az ügyben az EU-ACP parlamenti vegyesbizottság 24 tagú elnökségének 12 uniós tagját (a másik 12 tagot az ACP-országok delegálják a testületbe, részükről a társelnök a zambiai David Matongo). Az elnökség uniós tagjai között magyar nincs, a testületben négy francia, két-két brit és cseh, valamint egy-egy szlovák, olasz, német, luxembourgi és belga foglal helyet (pártállás szerint közöttük négyen néppártiak, ketten liberálisak, ketten konzervatívok, ketten szocialisták, továbbá van egy zöld és egy kommunista EP-képviselő).
A 156 résztvevős budapesti konferencia esetleges elmaradása – amelyre feltehetőleg jelentős számú újságíró érkezne, különösen a fejlődő országokból – az első jele lenne annak, hogy a médiatörvény miatti nemzetközi felháborodás anyagi veszteséget okozhat a magyar gazdaságnak.
A magyar EU-elnökség terveiben több mint 230 (többségben miniszterinél alacsonyabb szintű) hivatalos magyarországi rendezvény szerepel, átlag 160 résztvevővel. Üzleti körök tavaly ősszel úgy kalkuláltak, hogy az EU-elnökségtől várható, összesen közel 40 ezer vendég naponta átlag 150 eurót fog költeni és nekik köszönhetően 30 százalékkal nőhet 2011 első felében a szállodai foglalások száma.
Kocsis Györgyi